banner15

Kaddafi için yolun sonu

Yaşanan son gelişmelerin ardından Kaddafi cephesinde ciddi kopmalar yaşanıyor. Ancak, Kaddafi'nin mensup olduğu el Kazaife kabilesinin yaşadığı Sirte'nin dışında Sebhe şehri de henüz Kaddafi güçlerinin kontrolünde.

Kaddafi için yolun sonu

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Kaddafi'nin 1969 yılında gerçekleştirmiş olduğu Fatih Devrimi'nin ardından, yaklaşık yirmi yıl Devrim Meclisi başkanı yardımcılığında bulunan, Kaddafi'ye en yakın isimlerden Abdusselam Cullud, 19 Ağustos 2011 tarihinde saf değiştirerek muhalif savaşçılara teslim oldu.

Libya muhalefeti tarafından kurulan Ulusal Geçici Meclis üyesi Abdulhafiz Guka, Kaddafi ailesini almak için bir Venezüella uçağının Tunus'un güneyinde yer alan Uluslar arası Cerbe Havaalanı'na iniş yaptığını söyledi. Kaddafi ailesinin ülkeden güvenli bir şekilde ayrılması için girişimlerin başladığı belirtiliyor.

Daha önce Libyalı muhaliflerle Kaddafi yönetimi arasında Cerbe Adası'nda bir dizi gizli görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmelerin Kaddafi ve ailesinin ülkeden güvenli bir şekilde çıkmasının temini konusunu da kapsadığı tahmin ediliyor.

Amerikan istihbarat kaynaklarına dayandırılan bir haberde ise, Kaddafi'nin ailesi ile birlikte Tunus'a geçmek için hazırlık yaptıkları ifade edildi.

El Cezira televizyonuna konuşan Müslüman Alimler Birliği üyesi Libyalı Dr. Ali Sallabi, muhalif savaşçıların Trablus'u ele geçirmek için kapsamlı bir strateji geliştirdiklerini ve Batı Cebel ve Zelitan gibi bütün bölgelerden şehrin kuşatıldığın ve neticeye ulaşıldığını söyledi.

Dr. Ali Sallabi; 'Kaddafi kısa bir zaman dilimi içerisinde ya kaçacak ya öldürülecek veya yakalanıp adil bir mahkemede yargılanacak' dedi.

Trablus'a girdiklerinde halka nasıl davranacakları şeklindeki bir soruyu Sallabi: 'Trablus'a girdiğimizde bizim örnek alacağımız şahsiye Muhammed Mustafa (s.a.v.) ve Mekke fethi esnasındaki tutumudur. Aynı şekilde Salahaddin Eyyübi'nin Kudüs fethi ve Fatih'in İstanbul fethi esnasında uyguladıkları yöntemler bizim için örnek teşkil eder. Halka kesinlikle zarar verilmesi mümkün değildir' şeklinde cevaplandırdı.

Yaşanan son gelişmelerin ardından Kaddafi cephesinde ciddi kopmalar yaşanıyor. Ancak, Kaddafi'nin mensup olduğu el Kazaife kabilesinin yaşadığı Sirt'in dışında Sebhe şehri de henüz Kaddafi güçlerinin kontrolünde. Trablus'un düşmesi durumunda bu iki şehrin muhaliflere teslim olacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan  Kaddafi'in Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus hükümetlerine birer mektup göndererek, eşi Safiye Ferkeş, kızı Aişe ve oğullarının eşlerini kabul etmelerini istediği belirtildi.

Trablus'un 150 km. doğusundaki Zelitan şehrini daha önce ele geçiren Libyalı muhalifler savaşçılar, başkentin 40 km. batısında yer alan Zaviye'de de kontrolü sağlayarak, bu sabah Trablus'u ele geçirmek için 'Deniz kızı sabahı' operasyonuna başladı.

Libya televizyonu bu gün sahurda Kaddafi'nin konuşmasını yayınladı. Kaddafi: 'Batının ve Sarkozy'nin hedefi Libya petrollerini ele geçirmektir' dedi.  Konuşmasının canlı yayınlandığını ispat etmek için Kaddafi konuşma tarihini, saatini ve saniyesini bile söyledi. Kaddafi: 'Bu gün 21 Ağustos 2011, saat ise şu anda 01:40' dedi. El Cezira ve Arabia gibi televizyon kanallarının canlı yayınladığı konuşmasında Kaddafi, milyonları harekete çağırdı! Muhalifleri şeytanlar olarak niteleyen Kaddafi'nin son cümleleri: 'İlal emam, İlal emam, İlal emam' (İleri, ileri, ileri) idi.

Uzmanlar Kaddafi'nin konuşmasının umudunu yitirmiş, savaşı kaybetmiş ve yenilmiş bir liderin psikolojisini yansıttığı şeklinde yorumlar yapıyor.

Muhalif savaşçılar bu sabah Türkiye saatiyle 03 sularında başkent Trablus'un Suk el Cuma bölgesine girdi. Bu gün Trablus'un tamamen ele geçirileceği tahmin ediliyor.

Abdusselam Cellud 21 Ağustos 2011 tarihi, Türkiye saatiyle sabah saat 03:22'de el Cezira televizyonuna canlı ve görüntülü bağlandı. Zafer için saatler kaldığını dile getiren Cellud: '17 Şubat gençliği korkuyu yendi. Kaddafi din ve vatan konusunda konuşması gereken son kişidir. Kaddafi devrime, barışa ve Araplığa ihanet etti' Dedi.

Kaddafi'ye bağlı birliklere seslenen Cellud: ' Silahlarınızı bırakıp teslim olun veya devrimci savaşçılara, mücahitlere ve Libya halkına katılın' Dedi.

Kaddafi'nin son bir hamle yapıp yapmayacağı konusunda farklı görüşler bulunuyor. Daha önce bazı gözlemciler Kaddafi'nin Trablus'u ve Bingazi'yi füzelerle vurma emri verebileceği şeklinde görüşler ifade edilmişti. Çünkü halen Kaddafi kuvvetlerinin kontrolünde bulunan Sirt ve Sebhe şehirleri Kaddafi'nin silah depolarının bulunduğu şehirler olarak biliniyor.

Cellud'e Kaddafi'nin son anda beklenmedik bir askeri hamle yapıp yapamayacağı soruldu. Cellud Kaddafi'nin eli kanlı, çıkarcı, hilekar ve evham sahibi birisi olduğunu söyledi.

Kaddafi'ye bağlı gruplar ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Kaddafi'ye bağlı birlikler Trablus sokaklarında ağır silahlar kullanmaya başladığı şeklinde haberler geliyor.

Bu sabah Türkiye saatiyle 04:07'de el Cezira televizyonuna bağlanan muhalif savaşçıların komutanı Abdulhakim Belhac, Trablus caddelerinde şiddetli savaşlar yaşandığını ve sona ulaşmak üzere olduklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 09:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
mamlik
mamlik - 8 yıl Önce

Kaddafi devriminin adı 'Fatih' değil 'Fetih Devrimi' idi.

Yağmur
Yağmur - 8 yıl Önce

Kaddafi'nin sonu tıpkı Nazi lideri Adolf Hitler'in sonundan farklı değil.Oda başkentte sığındı ve mücadeleye kaybetti, ama Hitler teslim olmayı reddederek sığınağında intihar etti.Bakalım Kaddafi'ninde teslim olmaya hiçte niyeti yok gibi görünüyor.Bana göre büyük ihtimalle intihar edecek.Tıpkı Hitler'in sonu gibi olacak.Hitler ve Kaddafi gibi canilerin sonlrı hiçbir zaman düzgün bitmemiştir zaten.

talip emin
talip emin - 8 yıl Önce

küresel sermayenin besili domuzları amerikanın keşfinden 500 yıl sonra islam dünyasını aynı yöntemle, kızılderililere reva görülen yöntemle talan ediyor. rol model de türkiye. Kaddafi asil bir kızılderili reisi gibi direniyor: Şerefli ve başı dik

banner39

banner36

banner37

banner35