banner39

12 Eylül ve Balyoz kararları manşetlerde

Gazetelerin tamamına yakını bugün, mahkemelerin dün darbecilere yönelik verdiği kararları ön sayfalarına taşıdılar. Gazetelerin çoğu 12 Eyül'le ilgili kararları manşetten verdi

Medya 19.06.2014, 09:38 19.06.2014, 09:42
12 Eylül ve Balyoz kararları manşetlerde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye tarihinde darbe ve darbe girişimleriyle ilgili iki davanın en önemli dönüm noktası dün yaşandı. Generallerin darbe girişiminden müebbete ve çeşitli hapis cezalarına mahkum olduğu Balyoz Davası ile, Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya'nın müebbete mahkum edildiği 12 Eylül davasıyla ilgili dün önemli iki karar verildi.

Balyoz davasında, Anayasa Mahkemesi, yargılama sırasında sanık haklarının ihlal edildiğine karar vererek yeniden yargılama istedi.

12 Eylül davasında ise mahkeme dün son kararını verdi. 12 Eylül 1980 darbesine imza atan dönemin Orgeneralleri Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya ömürboyu hapse mahkum edildi.

Her iki davada bugün gazetelerin manşetlerindeydi. Gazetelerin hemen hemen tamamı bu iki davayı ya manşetten ya da sürmanşetten gördü.

Balyoz davasındaki tavrı en çok merak edilen Taraf gazetesi, haberi sürmanşetten küçük bir şekilde, "Balyoz'da haklar ihlal edildi" başlığıyla gördü. Aynı gazete, 12 Eylül davasını biraz daha büyük ancak onu da sürmanşetten "Darbeci, mahkum ve rutbesiz" başlığıyla gördü.

Darbelere sürekli destek olmakla itham edilen Hürriyet gazetesi ise her iki davayı da 72 puntoyla ön sayfadan büyük gördü. Balyoz'u sürmanşetten "Balyoz çöktü" diye duyuran gazete, 12 Eylül için ise "Müebbet" başlığını Şahinkaya ve Evren'in resimlerinin üzerine yazdı.

En ilginç başlıklardan biri ise Habertürk'ten geldi. Habertürk, sürmanşetten verdiği Balyoz davası için "Balyoz'a balyoz", manşetten verdiği 12 Eylül kararı için ise "Darbeye darbe" başlıklarını kullandı.

Star gazetesi 12 Eylül davasını manşetten gördü. "Rütbesiz müebbet" başlığını atan gazete Balyoz davasını ön sayfadan ancak küçük görmeyi tercih etti.

Sabah gazetesi, Balyoz davasıyla ilgili kararı ön sayfada manşetten hemen üstünden çok küçük görmeyi tercih ederken, 12 Eylül davasını büyük puntolarla manşetten "Darbecilere ibret olsun" başlığıyla gördü.

Cumhuriyet gazetesi ise Balyoz kararını daha büyük görmeyi tercih etti. Balyoz kararının çöktüğü yönünde bir başlık atan gazete, 12 Eylül davasıyla ilgili kararı darbe döneminde bir mağdurun annesine yazdığı mektup üzerinden gördü.

Zaman gazetesi her iki davayı da küçük gördü. Gazete, Balyoz davasını sürmanşetten küçük bir şekilde görürken, 12 Eylül davasını da anasayafanın solunda küçük bir haber şeklinde duyurdu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?