banner39

28 Şubat'ın 'Denklik ayıbı' kaldırıldı

Denklik hakları 208 Şubat'ta ellerinden alınan mağdurlar için YÖK'ten yeni karar; başta El Ezher olmak üzere islam ülkelerindeki üniversitelerin mezunlarına diploma denkliği veriliyor

Medya 07.08.2013, 14:12 07.08.2013, 14:23
28 Şubat'ın 'Denklik ayıbı' kaldırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK), 28 Şubat mağdurlarının önemli bir mağduriyetini gidermek için adım attı. 

Akşam'ın haberine göre, 28 Şubat döneminde denkliği kabul edilmeyen, başta Mısır'daki El Ezher gibi çok sayıda İslam Üniversitesi, Türkiye tarafından tanındı.

Çözüm süreci kapsamında da denklik yelpazesini genişleten YÖK, diplomasında "Kürdistan" ifadesinin yer aldığı üniversiteleri de resmen tanıdığını ilan etti.

YÖK, denkliği kabul edilen üniversitelerin listesini internet sitesinde ilan etti.

DİPLOMALARI TANINMIYORDU

Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün YÖK Başkanlığı'nı yürüttüğü 28 Şubat sürecinde, Mısır, Pakistan, İran ve Malezya başta olmak üzere bir çok İslam ülkesindeki üniversiteden mezun olanların diplomaları denklik gerekçesiyle reddedilmişti.

28 Şubat öncesi söz konusu üniversitelerden mezun olan ve denklikleri kabul edilerek Türkiye'de öğretmenlik ve benzeri görevlerde bulunanların denklikleri de iptal edilmiş ve mağdurlar yaratılmıştı. YÖK'ün ilan ettiği listelere göre başta El Ezher olmak üzere islam ülkelerindeki üniversitelerin mezunlarına diploma denkliği verileceği açıklanmış oldu.

'ÇÖZÜM'E DİPLOMALI KATKI

YÖK'ün tanıdığını ilan ettiği üniversiteler arasında Kuzey Irak'taki üniversiteler de dikkat çekti. Bu kapsamda, önceleri bölgedeki üniversitelerden yalnızca Bağdat Üniversitesi diplomalarına denklik hakkı tanınırken, "Saddam Üniversitesi" olarak da bilinen "Al Nahrainî üniversitesi de listeye alındı. Irak'taki Al Radidain, Bağdat Teknik, Kerkük Teknik, Musul Teknik, Duhok, Musul, Tikrit, İslam Üniversitesi, Kerkük, Salahaddin, ve Hawler Medical Üniversiteleri de tanınan üniversiteler arasında yer aldı. Kürt bölgesindeki Salahaddin, Duhok ve Hawler Medical Üniversiteleri, Barzani'nin Türkiye'den giden öğrencilere 45 dolar tutarında burs vermesiyle gündeme gelmişti. Kuzey Irak'taki söz konusu bu üniversiteler, diplomalarında "Kürdistan" ifadesi yer aldığı için Türkiye tarafından şimdiye kadar tanınmıyordu.

GURBETÇİ ÖĞRENCİYE HARÇ MÜJDESİ

Diğer taraftan Bakanlar Kurulu, mavi kartlılar ile orta öğretimini yurt dışında bitirip Türkiye'de üniversite okuyandan öğrenim harcı alınmamasını kararlaştırdı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?