banner39

3 ülkede en çok izlenen Kürtçe televizyon 'TRT Kurdi'

Türkiye, Irak ve İran'da yapılan araştırmada, TRT Kurdi'nin, Kürtçe kanallar arasında en çok izlenen televizyon kanalı olduğu belirlendi.

Medya 19.04.2017, 18:38 19.04.2017, 18:38
3 ülkede en çok izlenen Kürtçe televizyon 'TRT Kurdi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, Irak ve İran'da yapılan araştırmada, TRT Kurdi'nin, Kürtçe kanallar arasında en çok izlenen televizyon kanalı olduğu belirlendi.

TRT'den yapılan yazılı açıklamaya göre, GENAR Araştırma Şirketi tarafından Türkiye, Irak ve İran'da Kürtçe televizyon kanallarının izlenirliğine dönük bir saha çalışması gerçekleştirildi.

Katılımcılara, dünya genelinde Kürtçe yayın yapan 100'ün üzerinde televizyon kanalının sorulduğu araştırmanın sonucuna göre, 2009'da "TRT 6" adıyla kurulan TRT'nin Kürtçe kanalı TRT Kurdi, bu dilde yayın yapanlar arasında en çok izlenen televizyon kanalı oldu.

"TRT KURDİ KANALINI İZLEYENLERİN ORANI YÜZDE 82,5 ÇIKTI"

Araştırmada yüzde 77,2'si Kürt, yüzde 13'ü Türk, yüzde 5'i Zaza, yüzde 2,1'i Arap kökenlilerden oluşan katılımcıların Kürtçe bilme oranı yüzde 86,5 olarak belirlendi. Araştırmaya katılanların yüzde 98,9'u TRT Kurdi kanalını bildiğini ifade etti. 

Kürtçe televizyon izleyicileri arasında TRT Kurdi kanalını izleyenlerin oranı yüzde 82,5 çıktı.

TRT Kurdi beğeni düzeyinin yüzde 81,6 olarak belirlendiği araştırmadan çıkan bir diğer veri de "TRT Kurdi kurulduğundan bu yana örgüt kanallarını izlemiyoruz" oldu.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?