banner39

Adem ve Hamit için web sitesi

Suriye'de istihbaratın elinde bulunan ve 15 gündür haber alınamayan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun için arkadaşları bir web sitesi kurdu

Medya 23.03.2012, 17:00 23.03.2012, 17:29
Adem ve Hamit için web sitesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yaklaşık 15 gün önce Suriye'ye giden Gerçek Hayat Dergisi Ortadoğu Temsilcisi ve Milat Gazetesi yazarı Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun'dan hala bir haber alınamazken gazeteci arkadaşları onlar için bir internet sitesi kurdu.

www.bekliyoruz.org adresinden yayın yapan web sitesinde Özköse ve Coşkun için yayımlanan bildiride Esad rejiminin ülkesinin kapılarını gazetecilere kapattığı hatırlatılarak "Bölgeye giden gazetecilere her türlü zorluk çıkarılarak haber yapmaları engellendi. Kimileri sınır dışı edildi, kimileri ise haberin peşinden koşarken hayatını kaybetti." deniliyor.

Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

"Gazetecilerin görevleri kamuoyunu bilgilendirmektir. Bu bakımdan bölgeye giden ve gitmeye çalışan diğer gazeteci meslektaşları gibi Gazeteci-Yazar Adem Özköse (34) ve Kameraman Hamit Coşkun (21), yanıbaşımızda yaşanan olaylarda sivil ölümlerinin her geçen gün artması üzerine bölgeye gittiler.Gazeteci arkadaşlarımızdan şu ana kadar herhangi bir haber almış değiliz. Bu bakımdan iki gazeteci arkadaşımızın yaşayıp yaşamadığını ve hangi koşullarda alıkonulduğunun halen belirsiz olması endişelerimizi arttırıyor.

Suriye'de insan hakları ihlallerinin sıradan bir hal alması ve işkencenin rutin bir sorgulama yöntemine dönüşmesi iki gazeteci arkadaşımız hakkındaki tedirginliğimizi her geçen saniye arttırıyor. Arkadaşlarımızın sonunun Amerikalı savaş muhabiri Marie Colvin ve Fransız foto-muhabiri Remi Ochlik gibi olmasını istemiyoruz."

Bildirinin sonunda tüm gazetecilerden bildiriye imza atması isteniyor. Bildirinin altında ise imza atan gazetecilerin isimleri yer alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?