banner39

Boşnaklara kredi desteği suç oldu!

Taraf Gazetesi, Ziraat Bankası'nın Bosna- Hersek vatandaşları için başlattığı kredi kampanyası üzerinden bankayı ve Türkiye'yi 'Boşnakları Sırplara karşı güçlü kılmak'la suçladı!

Medya 12.02.2014, 13:23 12.02.2014, 14:01
Boşnaklara kredi desteği suç oldu!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ziraat Bankası'nın Bosna Hersek'teki iştiraki Turkish Ziraat Bank Bosnia DD'nin Türkiye ve Bosna Hersek arasında imzalanan anlaşma gereği Boşnaklara uygun krediler vermesi Türkiye'de bazı çevreleri rahatsız etti. Taraf Gazetesi bugünkü nüshasında ekonomi sayfasının yarısını bu konuya ayırarak bankayı Boşnaklara kredi vererek onları 'Sırplara karşı güçlendirmek'le suçladı.

Turkish Ziraat Bank Bosnia DD, 1990'lı yılların ilk yarısındaki savaşın yaralarını hala sarmakla meşgul olan Bosna Hersek'te halkın uygun şartlarda ev veya arsa alabilmesi için faizsiz konut kredisi veriyor. Taraf Gazetesi'nin bugünkü nüshasında bunu usulsüz bir işlemmiş gibi sunarak ve bankayı Bosnalıları Sırplara karşı daha güçlü kılmaya çalışmakla suçlaması büyük dikkat çekti.

Gazete haberinde Ziraat Bankası'nın açıklamasına yer verdiği halde suçlamalarını sürdürüyor. Haberde Zİraat Bankası yönetiminin Ziraat Bankası kaynakları, söz konusu kredinin iki ülke arasındaki anlaşmalar doğrultusunda kullandırıldığını dolayısıyla, kredinin “milli bir karar” olduğunu ifade ediyor. Buna rağmen gazetenin Turkish Ziraat Bank Bosnia DD'nin verdiği uygun şartlardaki kredinin Bosnalıların Sırplara karşı, konut ve arsa almaları için verildiğini söylemesi art niyet olarak yorumlandı. Verilen kredinin 'siyasi operasyon' olarak değerlendirilmesi de tepkiyle karşılandı.

Taraf'ın son günlerde ortaya çıkan hukuk dışı ses kayıtlarına atıfta bulunarak "Bankacı olmuşsun Fatih" başlığını atarak "Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın, bankayı ‘fetih’ gibi siyasi operasyonlarda kullandığı ortaya çıktı. Aydın, Sırplara ait arazilerin alınması için Boşnaklara '0' faizle konut kredisi açmış" gibi ifadeleri kullanması ve bankanın genel müdürünü hedef göstermesi haberin dikkat çeken diğer unsurlarından...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?