Cihan Aktaş Taraf'tan ayrıldı

Dünya Bülteni yazarlarından Cihan Aktaş Taraf gazetesindeki yazılarına son verdi

Medya 29.04.2013, 09:43 29.04.2013, 21:45
Cihan Aktaş Taraf'tan ayrıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Taraf Gazetesi'nde Ahmet Altan'ın ayrılışından sonra başlayan çözülme süreci hala devam ediyor. Son olarak Kurtuluş Tayiz'in ayrılması ardın Oral Çalışlar'ın istifası gazetede en büyük kopuşları getirdi. Bugün de iki kadın yazar Cihan Aktaş ve Ceren Kenar veda etti.

Aktaş ve Kenar, ayrılıklarını birer veda yazısıyla okurlarına duyurdular.

Dünya Bülteninde yazmaya devam eden Cihan Aktaş, veda yazısında şunları söyledi: "(...)Hayat tuhaf; Türkiye'ye tamamen yerleşmek üzere döndüğüm günlerde, yıllardır yazdığım gazeteden ayrılıyorum. Bunun sebebi, beni Taraf'a çeken, çağıran sebeplerden hiç farklı değil. Bazen değil, sıklıkla kültür sanata ilişkin yazmak istediklerimin politik gündemin işgaline uğradığını duymuşumdur. Ne çok kitap, yazar, düşünsel ve sanatsal etkinlik yazılmak üzere notlarla birlikte masamın bir kenarında uygun bir zaman için beklemeye terk edildi! İletişim içinde olduğum siz sevgili okurlarımın güzelim, dopdolu mesajlarını da aynı nedenlerle layıkıyla değerlendiremedim. Üzerimdeki haklarınızı helal edeceğinizi umuyorum.(...)

"(...)Kalemimin öncelikle barış ve kardeşlik yolunda bir mücadele için işlemeye devam ettiği bu köşede akan beş buçuk yıla yakın zamanı, yazarlık hayatımın en değerli tecrübelerinden biri olarak hatırlayacağım. Şimdi ayrılma zamanı. Hakikat ânına insan bazen ayrılırken de yaklaştığı hissine kapılıyor.(...)"

Ceren Kenar ise şöyle veda etti:

"(...)Oral Çalışlar'ın istifa mektubu ve Yıldıray Oğur'un veda yazısı üzerine eklenecek pek bir şey yok. Taraf başka bir Taraf olmaya doğru giderken, kişisel bir imtihan ile karşı karşıyayım. Gazetecilik onuru için, hayatımdaki en büyük zevkten ve şereften, yani her hafta Taraf okurları için orta dünyadan bildirmekten feragat etmek durumundayım.

Ma'a salama Taraf... Ma'a salama Arapça bir veda sözcüğü. Günlük kullanımı "hoşça kal"ın karşılığı. Ancak kelime anlamı, barış üzerinde olsun demek. Barış üzerinde olsun Taraf... Not: Elbette yazmaya, çizmeye devam edeceğim. Geçen hafta başladığım Selefîlik yazısı dizisini ise muhakkak devam ettireceğim. Şükürler olsun ki yaşadığımız çağ, kelamın ve düşüncenin iletilmesi için illa yazılı medyaya ihtiyaç duymadığımız bir çağ. Dolayısıyla bu yazı Taraf'a veda, okurlara ise bir randevu yazısı... (...)"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?