banner15

Çocuk programlarında şiddet çok yoğun

Şiddet veya olumsuz içerikli bir film ya da programın içeriği ebeveynler tarafından doğru anlatılmadığı sürece çocuk, izlediklerini kendi kendine anlamlandırmak zorunda kalıyor

Çocuk programlarında şiddet çok yoğun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı ve Uzman Sosyolog Dr. Selahattin Güven, çocuk televizyonlarıyla ebeveynlerin çocuklarını televizyonlara teslim ettiğini ifade ederek, "Bu nedenle özellikle çocuk televizyonlarına düşen sorumluluk oldukça önemli." dedi.

"Çocuğun Algısına Dokunmak" temasıyla düzenlenen 5. TRT Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı kapsamında "Türkiye’de Çocuk Televizyonculuğu Pratiği: İmkanlar ve Sorunlar" konulu panelde konuşan Güven, televizyonların çocuk yayıncılığı konusunda gelişmesi gerektiğini anlattı.

Güven, yeni yasal düzenlemelerle reklamların azaltılması ve yaşanabilecek reklam kaybının telafi edilmesi için de yeni bir finansman modeli oluşturulması gerekebileceğini bildirdi.

Çizgi filmlerde ve çocuk televizyonlarında şiddet içeriğinin yoğun olduğunu dile getiren Güven, "Bugüne kadar çocuk kanallarına pozitif ayrımcılık uyguladı belki RTÜK ve bu nedenle de bir müeyyide uygulamadı. Çünkü bu platformların gelişimine katkı yapılması beklentisi var. Çocuk televizyonları, diğer televizyonlarla karşılaştırdığınızda daha iyi konumdalar. Bu nedenle de zorlanmaması algısı mevcut. Ancak şiddet içeriği çok yoğun, programlar öncesi ve sırasında gösterilen 7 yaş ve üzeri uyarısı ise 7 yaş altı çocukların bu yoğun şiddete maruz kalmasını engellemiyor." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48