banner39

Cumhuriyet yazarları karikatür için ifade verdi

Charlie Hebdo'ya destek için derginin yayınladığı Hazreti Peygamber karikatürüne köşelerinde yer veren Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade verdi

Medya 06.02.2015, 14:24 06.02.2015, 14:29
Cumhuriyet yazarları karikatür için ifade verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Charlie Hebdo dergisinin Hz. Peygamber olduğu iddia edilen karikatürünü köşelerinde yayınladıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya "şüpheli" sıfatıyla ifade verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Charlie Hebdo dergisinin Hz. Peygamber olduğu iddia edilen karikatürü Cumhuriyet gazetesindeki köşelerinde yer veren Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında başlatılan soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında, yazarlar Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan avukatıyla birlikte Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Vedat Yiğit'e ''şüpheli'' sıfatıyla ifade verdi.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Savcılıkta, iki yazara söz konusu karikatürü neden köşelerinde yayınladıklarının sorulduğu öğrenildi. Yazar Hikmet Çetinkaya ifadesinde, "O çizimin karikatür olduğunu düşünmüyorum. Bence bir çizimden ibarettir. Karikatürde bir alaycılık vardır. Bu çizimde alaycılık yok. İfade özgürlüğünü savunduk. Başka bir amacımız yoktur" dedi.

Ceyda Karan ise ifadesinde, "Amacım, Türkiye'nin müttefiki olan bir ülkenin uğradığı terör saldırısı karşısında, tıpkı Başbakan'ın ifade özgürlüğünü savunmak üzere Paris'teki yürüyüşe katılarak sergilediği dayanışmanın bir benzerini, bir basın mensubu olarak sergilemektir" şeklinde beyanda bulundu.

Yazarların ifadelerinde, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasını da kabul etmedikleri belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, karikatüre Cumhuriyet gazetesindeki köşelerinde yer veren Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya hakkında hem resen hem de yapılan suç duyuruları üzerine soruşturma başlatmıştı. Yazarlar hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve dini değerleri aşağılama" suçlamasından soruşturma açılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?