banner39

Dünya Bülteni, seçimi üç dilde dünyaya duyurdu

Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye'nin ilk üç dilli haber portalı Dünya Bülteni üzerinden anında, eş zamanlı olarak tüm dünyaya duyruldu.

Medya 12.08.2014, 11:23 12.08.2014, 12:34
Dünya Bülteni, seçimi üç dilde dünyaya duyurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de cumhuriyet tarihinde ilk kez cumhurbaşkanını doğrudan halk seçerken; ülkenin ilk çok dilli internet haber portalı Dünya Bülteni ve kardeş siteleri de seçimle ilgili sıcak gelişmeleri anında, üç dilde eş zamanlı olarak tüm dünyaya duyurdu.

Seçim sürecinin başladığı andan itibaren konuyla ilgili haberlerini İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak dünyaya duyuran Dünya Bülteni ve kardeş siteleri seçim için ayrıca hazırlıklar yaptı.

Seçim arefesinde Türkçe yayın yapan Dünya Bülteni, Arapça yayın yaparak Ortadoğu ve İslam ülkelerine hitap eden Akbaralaalam ve İngilizce yayın yaparak tüm dünyaya hitap eden World Bulletin üzerinden seçimle ilgili gelişmelerin anında servis edileceği duyuruldu. Böylece daha önce Türkiye gündemini Dünya Bülteni, Akbaralaalam ve World Bulletin üzerinden takip eden internet okuyucuların seçim gündemini de aynı yerden takip etmeleri sağlandı.

Seçimin başlamasıyla birlikte ilanda belirtildiği gibi tüm gelişmeler anında aynı anda her üç dilde tüm dünyaya servis edilmeye başlandı. Özellikle İngilizce ve Arapça sitelerine olan ilgi seçim sırasında daha da arttı.

Sadece seçimle ilgili somut verileri vermekle yetinmeyen her üç sitede, seçimle ilgili yorumlar, analizler ve çeviri haberlere de yer verildi. Dünya basınında yer alan Türkiye'deki seçimle ilgili haberler özenle seçilerek, anında Türkçe'ye çevrilirken; Türkiye'deki gelişmeler de anında Akbaralaalam üzerinden Arapça'ya, World Bulletin üzerinden İngilizce'ye çevrildi.

Seçim sonraki gün de aynı şekilde hem Türkiye gündemini dünyaya, dünya gündemini Türkiye'ye aktaran  siteler, seçim sonuçlarıyla ilgil değerlendirmeleri, yorumları somut veriler eşliğinde sunmaya devam etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?