banner15

Erbakan'dan ilginç bir Çetin Altan ifşaatı

Necmettin Erbakan, 1969'da Odalar Birliği Umumi katipliğine getirildiğinde Çetin Altan'ın yazı başına birlikten 1000 TL aldığını, Büyük Doğu Dergisi'ne açıklamıştı

Erbakan'dan ilginç bir Çetin Altan ifşaatı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Gazeteci Yazar Çetin Altan ile ilgili ayrıntılar şaşırtıyor. Altan'ın 1969'da Türkiye Odalar Birliği'nden yazı başına 1000 TL aldığı ortaya çıktı.

Merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın Eylül - Ekim 1969 tarihli Büyük Doğu Dergisi'ne anlattığı ifadelere göre Türkiye Odalar Birliği'nin bünyesindeki "Özel Sektör Enformasyon Komitesi" (ÖSEK) isimli bir büro bazı yazarlara makale başına 600 ila 1000 TL arasında değişen ödemeler yapıyordu. Erbakan, dergideki ifadesinde büronun yıllık tahsisatının 600 bin lira olduğunu ve bunun arttırılabileceğini ifade ediyor.

Erbakan'ın ifadeleri şöyle:

"Umumi katipliğe getirilir getirilmez Odalar Birliği'nde gördüğüm manzara, bütün Anadolu'yu kuşatan Ticaret ve Sanayi Odalarının yüzde yüz mukeddasatçı ve milliyetçi ana zümresine karşılık, bu zümreyi idare edenlerin ona tam aykırı, kozmopolit zihniyet, Yahudilik ve masonluk tesiri altında karanlık ve şüpheli sermaye temsilcileri olduklarıydı."

EN BÜYÜK PAY ÇETİN ALTAN'A

Erbakan devamında ÖSEK'in bazı yazarlara makale başına 600 ila 1000 TL arasında para ödendiğini belirtiyor ve yardım alan yazarları Bedii Faik, Çetin Altan, İsmet Giritli ve Tarık Zafer Tunaya olarak sıralıyor.

Erbakan, tahsisat alan yazarlarla ilgili olarak "En büyük payı yazı başına 1000 liradan Çetin Altan alıyordu. Ayda 15 fıkrasına karşılık para alsa 15 bin lira... Hayret ve dehşetten dondum" ifadelerini kullanıyor.

1969 yılında altının gram fiyatı ortalama 19 TL idi...

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 09:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35