banner39

Gazeteciler Adem ve Hamit için toplandı

Gazeteci arkadaşları Suriye'de tutuklu bulunan Adem Özköse ve Hamit Coşkun için Medya Derneği'nde basın toplantısı düzenledi

Medya 11.05.2012, 11:23 11.05.2012, 15:04
Gazeteciler Adem ve Hamit için toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de tutuklu bulunan Milat gazetesi yazarı Adem özköse ve kameraman Hamit Coşkun'u gazeteci arkadaşları unutmadı.

Merkezi Taksim'de bulunan Medya Derneği'nde toplanan gazeteci ve yazarlar bir basın toplantısı yaptı.

'Suriye yönetimine ve kamuoyuna çağrımızdır' diyerek başlanan açıklamada savaşlarda medyanın önemine değinilerek gerçek haber almak bağımsız medya kuruluşlarına ve gazetecilere olan ihtiyaçtan bahsedildi.

Açıklamada Suriye'nin özgür basına kapalı olması nedeniyle, ülkede halk gazeteciliği başladığı belirtilerek "İnsanlar gönüllü olarak yaşananları kameralarına kaydederek uluslararasıı basına ulaştırmaktadır. Ancak Suriye yönetimi tespit ettiği bu kişileri de cezalandırmaktadır." denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Gazetecileri koruma Komitesi Türk gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun'un isimlerine raporlarında yer vermektedir. Komite iki arkadaşımızın belirsiz bir şekilde alıkonduğuna dikkat çekerek derhal serbest bırakılmalarını istemektedir. Biz de burada bu çağrıyı yenilemek istiyoruz. Ülkemizdeki savaş muhabirlerinden biri olan Adem Özköse bir çok savaş bölgesinde görev yapmıştır.

Afganistan'ın güneyinde Taliban ile uluslararası güçlerin savaşını takip etmiş, 2006 yılında Lübnan'da İsrail ile Hizbullah arasındaki savaşı fotoğraflamış, Tayland'da, Irak'ta, Filipinler'de ve dünyanın bir çok noktasında savaşın acılarına tanıklık etmiştir.

Hamit Coşkun ise son yıllarda foto muhabirlik yaparak ülkemizin genç ve umut vadeden gazetecileri arasına gireceğini göstermiştir. Bu iki gazeteci de bugün Şam'da tutuklu bulunmaktadır.

Buradan Şam yönetimine çağrıda bulunuyor ve diyoruz ki; amacı sadece Suriye'de yaşanan sıcak olaylara tanıklık etmek ve kamuoyunu bilgilendirmek olan gazetecileri derhal serbest bırakın ve ailelerine dönmelerine izin verin.

Bu çerçevede İHH İnsani Yardım Vakfı'na da arkadaşlarımızı kurtarmak için yürüttüğü insani diplomasiden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Minnettarız. Biz Türkiyeli gazeteciler olarak Suriye yönetimini bu çabaları sonuçsuz bırakmamaya çağırıyor ve dünya halklarının gerçekleri öğrenmesi için özgür basına çalışma izni verilmesini istiyoruz.

Suriye yönetimine bu çağrıyı yaparken ulusal ve uluslararası meslek örgütlerini de özgür medya kanallarının açılması için Şam yönetimine baskı yapmaya çağırıyoruz."

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?