Gazeteciler, Beşşar ve Metin için toplandı

Gazeteci arkadaşları Mısır'da tutulan Metin Turan ve Sriye'de kaybolan Beşşar Kadumi için Galatasaray'da bir basın açıklaması yaptı

Gazeteciler, Beşşar ve Metin için toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İletişim Dernek ve cemiyetleri Suriye'de kaçırılıp 460 gündür kayıp olan Filistin asıllı Ürdün vatandaşı Beşşar Fehmi Kadumi ile Mısırda görev yaparken 96 gündür tutuklu bulunan TRT muhabiri Metin Turan'ın serbest bırakılması için eylem yaptı. Kadumi'nin eşi Arzu Kadumi'ninde katıldığı açıklamada, Suriye'nin ve Mısır'ın tutuklu gazetecileri serbest bırakması istendi.

Suriye'de kaçırılıp 460 gündür kayıp olan Filistin asıllı Ürdün vatandaşı Beşşar Fehmi Kadumi ile Mısır'da görev yaparken tutuklanıp cezaevine konulan TRT muhabiri Metin Turan'ın serbest bırakılması için İletişim Platformu Galatasaray Meydanı'nda eylem yaptı. Eyleme, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Medya Derneği, Medya İş Sendikası ve Medya Sanat Merkezi de katıldı. Çağrı yapan kuruluşlar adına ortak açıklamayı okuyan Ardan Zentürk, 2013 yılında 26 ülkede en az 90 gazetecinin hayatını kaybettiğini sadece Suriye'de 13 gazetecinin yaşamını yitirdiğini belirterek, "Suriye'de çatışmaların başladığı 15 Mart 2011 tarihinden bu yana hayatını kaybeden gazeteci sayısı 39, kaçırılan gazeteci sayısı ise 21. Bu gazetecilerin 8'i ise halen Suriye'de..." dedi. Açıklamada, Mısır ve Suriye yönetimine çağrıda bulunularak, "Amacı sadece yaşananlara tanıklık etmek ve kamuoyunu aydınlatmak olan meslektaşlarımızı derhal serbest bırakın." denildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 18:43
banner53
YORUM EKLE

banner39