banner39

Gazeteler, kaçırılan çocukları nihayet gördü

PKK, 36 gün önce Lice'de pikniğe götürülen onlarca çocuğu kaçırdı. Aileler günlerdir eylemler düzenliyor. Ailelerin feryatları medya tarafından günlerce görmezden gelindi; ancak dün başbakanın konuyu gündeme getirmesi medyanın tavrını da etkiledi

Medya 28.05.2014, 09:31 28.05.2014, 09:40
Gazeteler, kaçırılan çocukları nihayet gördü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 23 Nisan'da HDP'ye yakınlığıyla bilinen bir derneğin düzenlediği piknik sırasında PKK tarafından dağa kaçırılan çocuklar, 36 gün sonra medya tarafından fark edilebildi. Gazeteler, kaçırma eyleminin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen ilk kez dün Başbakan Erdoğan'ın konuyu gündeme almasından sonra soruna eğildi ve manşetlerden gördü. Birçok gazete, kaçırılan çocukları ailelerinin Diyarbakır'da günlerdir sürdürdüğü eylemi bugün manşetten verdi.

Lice'de 23 Nisan'da örgüte ve HDP/BDP'ye yakınlığıyla bilinen bir dernek tarafından piknik düzenlendi. Lice'de düzenlenen pikniğe yaşları 14 ile 16 arasında değişen onlarca çocuk da katıldı. Piknik sırasında dağdan inen PKK'lı bir grup çocukları yanlarına alarak dağa götürdü. Çocuklarının kaçırıldığını öğrenen ailelerden biri birkaç gün sonra hemen oturma eylemi başlatmıştı. Ailenin eylemi başarıya ulaşınca diğer aileler de BDP'nin kazandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi başlattı. Yaklaşık 10 gündür devam eden eyleme medya  şu ana kadar yeterince ilgi göstermemişti. Ancak dün Başbakan Erdoğan, grup toplantısında konuyu gündeme getirerek, HDP/BDP'ye "O çocukları getireceksiniz. Yokse bizim B Planımız devreye girer" demişti. Erdoğan'ın bu çıkışına HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel'den "Bizim meselemiz değil" şeklinde açıklama gelmişti.

Kaçırma olayının siyasi polemik haline gelmesinden sonra gazetelerin birçoğu bugün konuyu manşetten vermeyi tercih etti.

Zaman, Vatan, Star, Akşam, Yeni Şafak, Habertürk ve Sabah gibi gazeteler konuyu manşetten ya da sürmanşetten gördü. Hürriyet, Milliyet ve Radikal gibi gazeteler ise konuyu yine görmezden geldi.

Zaman, konuyu polemik üzerinden görerek, "Dağa kaçırılan çocukları kim getirecek polemiği" başlığını attı.

Habertürk gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın BDP'ye yönelik "Bunları alıp geleceksiniz" sözlerini manşet yaptı.

Akşam ve Star gazeteleri, Diyarbakır'da oturma eylemi yapan annelerin çığlıklarını manşetlerine taşıdılar.

TARAF VE RADİKAL GÖRMEZDEN GELDİ

Cumhuriyet gazetesi bile konuyu ana sayfadan gündemine alırken Radikal gazetesinin Diyarbakır yerine Okmeydanı'ndaki olayları, Taraf gazetesinin ise Köşk seçimleriyle ilgil bir konuyu manşete taşıması dikat çekti.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?