banner15

Hürriyet'in ince ayar tevazusu

AK Parti'nin yüzde 49’un üzerinde oy alarak tek başına iktidara gelmesiyle Hürriyet birden bire değişti. Gazetenin internet sitesi AK Parti'nin zaferini yücelten manşetler attı...

Hürriyet'in ince ayar tevazusu

Ali Koçak/Dünya Bülteni/Haber Merkezi

AK Parti’nin yüzde 49,4 oy oranıyla tek başına iktidar olduğu 1 Kasım seçimlerinin ardından muhalefet cephesinde büyük bir yıkım yaşandı. Ama bunun gazetelere nasıl yansıyacağı da merak ediliyordu. Fakat Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, dün gece konuk olduğu CNN Türk canlı yayınında “Bu 17-25 konularını da artık konuşmanın bir anlamı yok. Bu konular Meclis’e gelmeyecek. İspyanyolların yaptığını, Franco rejiminin yaptığını, İspanya Parlamentosu oturdu. Franco rejimiyle hesaplaşalım mı, hesaplaşmayalı mı, adamlar oturdu. Dediler ki adamlar, hep bizi geriye götürecek. Boş verin bir çizgi çizelim biz. İleriye bakalım. Hesaplaşma çizgilerini bir kenara bırakıp ileriye bakalım” sözleriyle tartışma başlatmıştı.

Ertuğrul Özkök, bugünkü yazısında ne demek istediğini anlattı. Özkök, “Meclis’in yüzde 60’ına sahipken bu konuyu gündeme getirmemişsin, şimdi hangi güçle getireceksin?” dedi. Kendisinin “dönekliğine” yorulan bu ifadeler aslında sanıldığı gibi çok kötü değildi. Zira Marksist resmi tarihi çok iyi bilen Özkök, olup biteni İspanya İç Savaşı üzerinden yorumlayarak aslında mevcut hükümeti “faşistlikle” itham ediyordu! Üstelik çok kaba bir şekilde; “Teşbihte hata olmasın” demeye gerek duymaksızın yapıyordu bunu.

       ***

Endişeli modern elitler başta olmak üzere pek çok çevre “ Haziran’dan Kasım’a ne değişti?” diye sorarken Aydın Doğan medyasının sonuçları nasıl ele alacağı da merak konusuydu. Şüphesiz bu konuda gözler daha çok bir zamanların amiral gemisi Hürriyet gazetesinin üstündeydi. Seçim sonuçları belli olmaya başlayınca gazetenin internet sitesi adeta çark etti. Seçim sürecinde AK Parti ile adeta açıktan savaşan Doğan medyası, HDP barajı geçsin diye tüm imkânlarını seferber etmişti. Çünkü HDP'nin barajı aşmasıyla AK Parti'nin tek başına iktidar olma şansının azalacağından emindi gazete yönetimi!

Açılan sandık sonuçlarına göre AK Parti'nin yüzde 49’un üzerinde oy alarak tek başına iktidara gelmesiyle Hürriyetbirden bire değişti. Gazetenin internet sitesi AK Parti'nin zaferini yücelten manşetler attı...

Hürriyet matbu nüshasının manşetinde Mevlânâ adını öne çıkararak “Mevlânâ Mesajları”, sürmanşetindeyse “Sandığın Kararı” ifadelerine yer verdi. Mevlânâ hatırlatması Ertuğrul Özkök’ün yazısızında da vardı. Bir diğer önemli nokta şu: Hatırlanacağı üzere Hürriyet, 8 Haziran’da, Adalet ve Kalkınma Partisiyle ilgili haberleri AKP kısaltmasıyla haberleştirmişti. 2 Kasım’da ise ilk sayfasında AK Parti kısaltmasını kullanması dikkat çekti, hatta şaşırttı.

Gazete yazarları ise muhalefet partilerinin seçimi kaybettiğini AK Parti’nin ise açık ara kazandığını belirttiler. Aslında bunda malumun ilanı olmanın ötesinde kayda değer bir yorum ve analiz yoktu.

İşin ilginç yanlarından biri de şu: Gazeteyi temsil hüviyetindeki yazarlar, tıpkı HDP’ye giden oylar için kullandıkları “ödünç” kelimesini haklı kılacak şekilde “ödünç tevazu”ya sığınıyordu. Taha Akyol’un yazısının başlığı, gazetenin 7 Haziran seçimleri sürecindeki ve sonrasındaki dilinde taktiksel belki de stratejik bir değişimin olacağının işareti gibi. Akyol, “Tevazu” başlıklı yazısında, bu vurguyu yapıyor ama aynı zamanda AK Parti’yi, tekrar kibir ve baskı yoluna gitmemesi için uyarmayı da ihmal etmiyordu.

Anlaşılan o ki iktidara basiret ve sağduyu telkini yapan Akyol’un yazısı okuyucularından da tepki almış. Okuyuculardan bir kısmı, “Tevazuunuz batsın, insan hiç olmazsa bir iki hafta yazı yazmaz, çekilir köşesine, biraz yüzü kızarır. Bu sonucun çıkmaması için neler yaptığınızı biliyoruz” manasına gelecek şekilde yorumlar yapmışlar.

Fatih Çekirge, AK Parti’nin zafer kazandığını şimdi sıranın yeni anayasada olduğunu belirttiği yazısının ikinci maddesinde tevazu vurgusu yapmış. Buna mukabil hayli gergin ve endişeli olan Mehmet Y. Yılmaz’ın, “gerilim”, “tek adam yönetimi”, “Saray’ın gerilimi yükseltmesi”, “ötekileştirme” ve “uzun sürre huzurdan yoksun olunacağı” şeklindeki yorumları dikkat çekiyor.

7 Haziran seçimlerinin ardından kendisini tahkim eden Hürriyet açısından 1 Kasım sonrasına uyum sürecinin çok kolay olmayacağını öngörebiliriz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 18:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35