İki gazeteye saldırılar kınandı

Akit ve Yeni Şafak'a düzenlenen saldırılar birçok STK ve kurum tarafından kınandı

Medya 11.02.2016, 14:02 11.02.2016, 14:45
İki gazeteye saldırılar kınandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Medya Derneği, Yeni Şafak ve Akit gazetelerine düzenlenen eş zamanlı saldırıları Yeni Şafak gazetesi önünde yaptığı açıklamayla kınadı.

Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerine bu gece kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi. Molotofkokteyli atan saldırganlar, daha sonra çalışanların ofislerini uzun namlulu silahlarla taradı. Her olayda da ölen ya da yaralanan olmazken, binalar hasar gördü.

Medya Derneği, saldırının gerçekleştirildiği Yeni Şafak binası önünde basın açıklaması yaptı. Yeni Şafak ve Akit gazetelerini ziyaret eden Medya Derneği saldırıları kınadı.

ABD BÜYÜKELÇİSİ DE KINADI

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, Twitter adresinden Yeni Şafak ve Yeni Akit gazetelerine yapılan saldırıyı eleştirerek, "Gazetecilere yönelik şiddet hiçbir zaman kabul edilemez. Özgür ve çoksesli bir basın demokratik toplumlar için vazgeçilmezdir. Her gazetecinin olduğu gibi, Yeni Şafak ve Yeni Akit'in de misilleme korkusu olmadan haber yapma hakkını savunuyoruz" dedi.

BASIN KONSEYİ'NDEN AÇIKLAMA

Basın Konseyi, Yeni Şafak Gazetesi ve Akit Medya Grubu binalarına, yapılan saldırıyı kınadı.

Basın Konseyi'nin açıklaması şöyle:

"Yeni Şafak Gazetesi ve Akit Medya Grubu binalarına, molotoflu ve silahlı saldırıyı kınıyoruz. Tüm medya kuruluşlarına yapılan hiçbir saldırının, kabul edilemez olduğunu bir daha söylüyoruz. Ülkenin giderek gerginleştiği ortamda gazetecilerin ardından, basın kuruluşlarına saldırıların yapılması dikkat çekicidir.

Basın Konseyi olarak, Basın meslek ilkeleri çerçevesinde görevini yapan tüm basın kurumlarının özenle korunmasını istiyor, her kesimi sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. Yeni Şafak ve Yeni Akit'e geçmiş olsun diyoruz. Olayın sorumlularının en yakın zamanda yakalanıp cezalandırılmalarını istiyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?