banner15

Milliyet, sahibinin zarar verdiği camiyi haber yaparsa!..

Milliyet, Demirören'in AVM'sinin inşaatı sonucu yıkılma noktasına gelen Ağa Camii'nin restorasyonunu haber yaparken, caminin depremde zarar gördüğünü, şimdi herşeyin yolunda olduğunu öne sürdü, AVM'nin camiye verdiği zararı ise görmedi!

Milliyet, sahibinin zarar verdiği camiyi haber yaparsa!..

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milliyet Gazetesi'nde bugün Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Ağa Camii ile ilgili yayımlanan haber okuyucularda şaşkınlığa sebep oldu.

Gazete, 1999 yılında meydana gelen Gölcük Depremi'nde zarar gördüğünü iddia ettiği Ağa Camii'nin, gazetenin sahibi Erdoğan Demirören sponsorluğu'nda restore edildiğini savunuyor. Oysa kamuoyunun da yakından bildiği gibi Ağa Camii, Demirören tarafından yapılan Demirören Alışveriş Merkezi'nin (AVM) inşaatı sırasında hasar gördü. Milliyet, bu gerçeği gözardı ederek caminin depremde zarar gördüğünü iddia etti.

Milliyet'in göz ardı ettiği bir başka gerçek ise caminin temeline zarar veren Demirören'in restorasyon için sadece 1 milyon lira ayırdığı, bu paranın bitmesiyle de restorasyon çalışmalarının durduğu... Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Demirören arasında yapılan görüşmelerde Demirören grubunun yöneticilerinin daha fazla kaynak ayırmaya yanaşamaması üzerine aile büyüğü Erdoğan Demirören'in devreye girerek ek kaynak sağlanacağı bildirilmişti.

ANARŞİK YAPILAŞMA ÖRNEĞİ: DEMİRÖREN AVM

Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulu raporuna göre Demirören AVM'nin son 2 katı, yeraltına ve arkaya uzanan blokların bir kısmı, kaçak yapı. Rapora göre yeraltında 30 metre derinliğe inen AVM, bunu yaparken çevreye de zarar vermiş durumda. Bu zarardan binanın hemen yanı başındaki Ağa Camii ise çok büyük oranda nasibini aldı.

Aynı raporda, Demirören Grubu, inşaat yaparken tescilli bazı binaları yıkmak ya da zarar vermekle de suçlanıyor. Kurul, AVM'nin üçte birinin yıkılmasını ve kaçak kısımlara göz yumanların yargılanmasını istemişti.

AVM inşaatı, Fransız Le Monde gazetesine de konu olmuş ve 'anarşik yapılaşmaya' örnek gösterilmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 11:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48