banner39

NFK ödüllerini kazananlar belli oldu

Necip Fazıl Şiir Ödülü'nü "Karşılama Töreni" isimli kitabıyla Hüseyin Atlansoy, Necip Fazıl Hikaye Ödülü'nü ise "Hiçbir Şey Anlatmayan Hikayelerin İkincisi" isimli kitabıyla Güray Süngü kazandı

Medya 11.06.2014, 14:59 11.06.2014, 15:03
NFK ödüllerini kazananlar belli oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bu yıl ilk kez düzenlenen Necip Fazıl Kısakürek Ödülleri'ni kazananlar belli oldu.  Necip Fazıl Kısakürek'in kültürel ve manevi mirasını yaşatmak amacıyla Star Gazetesi organizasyonuyla verilen ödülleri kazananlar, İkitelli'deki Star Medya binasında yapılan jüri toplantısının ardından Beşir Ayvazoğlu tarafından açıklandı.

Eser sahiplerinin tüm eserleri göz önüne alınarak ödülleri kazananların belirlendiğini belirten Ayvazoğlu, "Necip Fazıl Şiir Ödülü"nü "Karşılama Töreni" isimli kitabı ile Hüseyin Atlansoy'un, "Necip Fazıl Hikaye Ödülü"nü de "Hiçbir Şey Anlatmayan Hikayelerin İkincisi" isimli hikaye kitabıyla Güray Süngü'nün kazandığını söyledi.

Ayvazoğlu, "Necip Fazıl Saygı Ödülü"nün eserleri ve hizmetleri dolayısıyla Edebiyat Dergisi'nin kurucusu Nuri Pakdil'e verilmesinin kararlaştırıldığını aktararak, Harvard Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Gülru Necipoğlu'nun "Sinan Çağı", Prof. Dr. İsmail Erünsal'ın da "Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar" eserlerinin "Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü"ne layık görüldüğünü kaydetti.

Şiir, hikaye, roman, deneme, fikir ve araştırma dallarında yayınlanmış çeşitli eserleri inceleyerek Necip Fazıl Ödüllerini kazananları belirleyen jüride, Beşir Ayvazoğlu'nun yanı sıra Rasim Özdenören, Turan Karataş, Osman Konuk, Fatih Andı, Hicabi Kırlangıç ve İbrahim Kiras yer aldı.

Ödüller, Haziran ayı sonunda düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek. Kazananlar ayrıca 20 bin lira ile ödüllendirilecek.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?