banner39

PYD Türk gazetecileri kaçırdı

Suriye'de bulunan Milli Gazete ve Star muhabirleri, Kürt grupların kontrolünde olduğu belirtilen Afrin kentinde PYD tarafından rehin alındı.

Medya 01.08.2012, 17:09 02.08.2012, 09:17
PYD Türk gazetecileri kaçırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de ikinci defa Türk gazeteci krizi yaşanıyor. Bölgeye haber için giden Mili Gazete muhabiri Cihat Arpacık ve Star Gazetesi muhabiri Kemal Gümüş'ün PYD tarafından kaçırıldığı bildirildi.

Gazetecilerin telefonlarına el konulmadığı bildirilirken kendileri ile görüşen arkadaşları gazetecilerin Afrin'de tutulduklarını söylediği, elektrik sıkıntısı sebebiyle kısa konuştuklarını, telefonlarını şarj edemediklerini söylediğini aktardı.

PYD'nin  gazetecileri neden alıkoyduğu bilinmiyor.

Milli Gazete'den Cihat Arpacık ve Star Gazetesi'nden Kemal Gümüş, Suriye'deki olayları izlemek üzere gittikleri Halep'e bağlı Afrin kentinde, PYD üyesi oldukları kaydedilen bir grup tarafından saat 10.00 sıralarında yolları kesilerek alıkonuldu.

Kendilerini alıkoyan grup tarafından Borçhayder köyünde Muhtar Ahmet Hacıali'ye teslim edilen iki gazeteci, akşam saatlerine kadar burada tutuldu.

Saat 18.45'te köyden alınarak bir araca bindirilen iki gazeteci, bilinmeyen bir istikamete doğru götürüldü.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının, gazetecilerin serbest bırakılması için gerekli girişimleri başlattığı kaydedildi.

ARPACIK: DURUMUMUZ İYİ

Milli Gazete yetkililerinden alınan bilgiye göre, alıkonulma olayından itibaren sürekli iletişim içerisinde bulundukları muhabir Cihat Arpacık, ''Görev yaparken Halep yolunda PYD güçleri yolumuzu keserek aracımızı durdurdu. Gazeteci olduğumuz öğrenilince alıkonulduk. Şarj sorunumuz olmadığı müddetçe telefonlarımız açık. Durumumuz iyi serbest bırakılmayı bekliyoruz'' ifadesini kullandı.

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Arpacık'ın alıkonulduğu andan itibaren iletişim içerisinde olduklarını belirterek, ''Cihat Arpacık ile sürekli iletişim içerisindeyiz. Cep telefonlarınının kullanımına müsade edilmesi bizim için sevindirici bir durum. Son olarak 5 dakika önce bir telefon görüşmesi yaptık'' dedi.

İki gazetecinin durumlarının iyi olduğunu ve kendilerine de iyi davranıldığını söylediklerini aktaran Kurdaş, şöyle konuştu:

''Uzun süre Borçhayder köyünün muhtarının evinde tutulan arkadaşımız Cihat Arpacık ve Kemal Gümüş biraz önce köyden çıkarıldı. Henüz nereye götürüldüklerini bilmiyoruz. Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'nı da bilgilendirdik. Umudumuz ve duamız arkadaşlarımızın serbest bırakılmasıdır''banner53
Yorumlar (1)
ibrahim koç 9 yıl önce
üzülmeyin, birkaç gün sonra serbest kalıp da Türkiye'ye dönerler. sonra da kahraman olup, tv tv gezerler.
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?