Radikal ve HDN çalışanlarından tenkisata tepki

Radikal ve Hürriyet Daily News gazetelerindeki tenkisat, iki gazetenin çalışanlarının tepkisini çekti. Çalışanlar tarafından yayınlanan bildiride arkadaşlarının geri alınması çağrısı yapıldı

Radikal ve HDN çalışanlarından tenkisata tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğan Medya'nın iki gazetesi Radikal ve Hürriyet Daily News(HDN)'ten atılan 35 çalışana arkadaşlarından destek geldi.

Hürriyet Daily News’ten 20, Radikal’den ise 15 gazetecinin işten çıkarılması üzerine, iki gazetenin çalışanları bir bildiri yayınlayarak gazetelerin yönetimine tepki gösterdi ve yapılan işten çıkarılmalardan vazgeçilmesi istendi.

"Dayanışma içinde, evrensel işçi haklarının bizlere sunduğu tüm mücadele yöntemlerine, yönetimin bu kararından geri dönmesi için başvurmaktan geri kalmayacağımızı arz ederiz" denilen bildiride, alınan kararların gerekçesi şu sorularla sorgulandı:

"Bu kararlar nasıl bir “dönüşüm” stratejisi doğrultusunda alındı?
HDN ve Radikal’in erişilemeyen hedefi nedir? Ortalama tıklama sayısı ya da tiraj mıdır? Hedeflediğimiz ortalama tıklama sayısı ya da tiraj kaçtı?
Reklam gelirleri yeterli değil mi? Eğer yeterli değil ise, fatura neden editör/muhabir/fotomuhabir/sayfa sekreteri arkadaşlarımıza kesildi?
Öte yandan kalite kriterlerimiz neler? (Haberin içeriği, yazılı metin, gazete ve web görselliği bakımından)
İş bu noktaya gelmeden önce, çalışanlarla toplanılıp bu hedefler paylaşılamaz mıydı?
Yöneticilerin başarısızlığının faturası neden çalışanlara kesilmektedir?"

Alınan kararlar sonucunda, aralarından kimsenin eksilmesini kabul etmediklerini belirten çalışanlar, evrensel işçi haklarının kendilerine sunduğu tüm mücadele yöntemlerine başvurmaktan çekinmeyeceklerini vurguladılar.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 16:33
banner53
YORUM EKLE

banner39