RTÜK'ten TRT'ye ilk ceza

Bir şarkıcının TRT Müzik kanlaında Alevilerle ilgili anlattığı bir fıkra sebebiyle RTÜK, TRT'ye ilk defa ceza verdi

RTÜK'ten TRT'ye ilk ceza

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

RTÜK, kamu yayını yapan TRT’ye, Alevi toplumunun hassasiyetleri çerçevesinde Ak Partili üyelerin büyük bölümünün de katıldığı üst kurul toplantısında ceza verdi.

Şarkıcı Mustafa Topaloğlu’nun TRT Müzik kanalında anlattığı bir Temel fıkrası nedeniyle TRT Müzik kanalı ceza aldı. TRT kamu kuruluş olduğu için ceza kararı, bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a gönderildi.

RTÜK’ün üst kurul toplantısı dün yapıldı. Akşam saatlerinde sona eren toplantıda, RTÜK izleme ve değerlendirme biriminin diğer yayınlarla ilgili raporları da toplantıda değerlendirildi. Bunlardan biri, sanatçı Işın Karaca’nın TRT Müzik kanalındaki Başucu Şarkıları programı idi. Bu programa katılan Mustafa Topaloğlu bir fıkra anlatmıştı. RTÜK’ün toplantısında değerlendirilen fıkra için TRT Müzik kanalına ceza verilmesi kararı alındı.

Karara Ak Partili üyelerin çoğu da katıldı. Karara sadece RTÜK Başkanı Davut Dursun’un muhalefet ettiği belirtildi. Karar oyçokluğu ile alındı. TRT kamu kuruluşu olduğu için karar, TRT’nin bağlı olduğu Başbakan Yardımcılığı’na (Bülent Arınç'a) gönderildi.

RTÜK kaynakları, bu kararın TRT tarihinde ve Alevi toplumu açısından önemli bir ilk oluşturduğunu ifade etti.

Ceza, RTÜK yasasının 8. maddesinde şu hüküm çerçevesinde verildi:

Irk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 08:53
banner53
YORUM EKLE

banner39