Saadet Partisi'nden RTÜK ve TRT hakkında suç duyurusu

Saadet Partisi, tarafsızlık ve fırsat eşitliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle RTÜK ve TRT hakkında suç duyurusunda bulundu

Saadet Partisi'nden RTÜK ve TRT hakkında suç duyurusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Saadet Partisi, anayasa, kanun ve genelgelerde yer alan tarafsızlık ve fırsat eşitliğini ihlal ettiği gerekçesi ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) hakkında suç duyurusundan bulundu.

Suç duyurusunun ardından SP adına partinin Genel Pekreteri Tacettin Çetinkaya, Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan miting ve toplantıların eşit ve adıl bir şekilde seçmene ulaştırılmaması, ekranlarda sadece belirli bir partilerin propagandasına yer verilmesinin seçimlerin temel ilkelerinden olan tarafsızlık ve eşitlik ilkelerini ihlal ettiğini vurgulayan Çetinkaya, “Şuan ki TRT programları anayasaya, kanunlara ve YSK kararlarına açıkça aykırılık teşkil etmektedir. TRT bir kamu kurumu olup sorumluklarda kamu görevlisi olması nedeni ile görevi kötüyü kullanmaya sucu oluşmuştur. TRT seçime yönelik propaganda ağırlıklı olarak iktidar partisine yer vermektedir. Bu uygulama da TRT tarafsızlık ilkesinden uzak ve bazı partilere taraf olduğu izlenimi vermektedir.” dedi.

Seçim takviminin başladığı 1 Ocak’tan 8 Mart’a kadar başta TRT başta olmak üzere ulusal medyada SP’ye hiç yer verilmediği ya da çok az yer verildiği ilgili yayın organları hakkında yasal işlem yapılması gerekçesi ile YSK’ya RTÜK hakkında şikâyet yazısı yazdıklarını belirten Çetinkaya, “YSK, 10 Mart’ta RTÜK’e yazı yazarak bu tarihler arasındaki ulusal kanalarda SP’ye yer verilip verilmediğini verildiyse ne kadar yer verildiğini bildirmesi istemiştir. RTÜK, YSK’nın yazısına hala cevap vermemiştir. RTÜK bu ihmali ve siyasi yaklaşımından dolayı açıkça görevi kötüye kullanmak söz konusudur. RTÜK’ün anayasa, kanun ve genelgelerde tarafsızlık ve fırsat eşitliği ilkesini açıkça ihlal etmiş olmasından dolayı hem TRT hem de RTÜK hakkında kamu açmak üzere bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 13:06
banner53
YORUM EKLE

banner39