banner39

Star'ın tirajına 'Büyük Doğu' desteği

Cumartesi günleri Büyük Doğu Dergisi'nin tıpkı basımlarını hediye eden Star gazetesi ilk sayıyı verdiği gün 43 bin fazla sattı

Medya 23.03.2012, 10:21 23.03.2012, 10:59
Star'ın tirajına 'Büyük Doğu' desteği

Star Gazetesi Cumartesi günleri şair ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek tarafından hazırlanıp yayımlanan Büyük Doğu Dergisi'nin tıpkı basımlarını okuyucularına hediye etmeye başladı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Büyük Doğu'nun 12. sayısıyla başlayan promısyon, her cumartesi devam edecek.

Büyük Doğu hediyesi Star Gazetesi'nin tirajını da arttırdı. Dunyabizim.com sitesinden Arif Akçalı'nın hazırladığı dosyaya göre Star, Büyük Doğu vermeye başladığı gün 43 bin fazla satmış.

Büyük Doğu, yayımlandığı günlerde halk üzerinde büyük bir etki oluşturmuş ve bu durum bazı çevreleri ürkütmüştü. Derginin yayımlanmaması için her türlü baskı ve hilelere başvurulmuş, bunu yapanlar zaman zaman da başarılı olmuştu. Nitekim Büyük Doğu, çok defa kapatılmış ve zaman zaman da maddi ve teknik sebeplerle çıkarılamamıştı. Dönemin başbakanlarından Recep Peker'in "Yahu ordu bizde, hükümet bizde, rejim bizde ama yine de bu Büyük Doğu'cunun sesini kesemiyoruz! Bütün bu imkânlar bu adamda olsa acaba ne yapar? Ne yapacak, bizi keser!" diyerek Büyük Doğu'dan ve Necip Fazıl'dan rahatsızlığını dile getirdiği kaydediliyor.

Büyük Doğu "dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, öcünün davacısı bir gençlik..." gayesiyle günlük, haftalık ve aylık periyotlarla 5 Haziran 1978 tarihine kadar aralıklarla toplam 558 sayı yayımlanmıştı.

kaynak: www.dunyabizim.com

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?