banner15

Telekulak haberine 'Siber suç' muamelesi

MİT TIR'ları için arama emri veren Savcı Aziz Takcı'nın hakim eşinin şikayeti üzerine soruşturma başlatan Savcı Ahmet Mithat Temel, Yeni Şafak bilgisayarlarına 'siber suç'tan el konulmasını istedi

Telekulak haberine 'Siber suç' muamelesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adana Cumhuriyet Savcısı Ahmet Mithat Temel, MİT TIR'larının aranması ve subayların yerlerde süründürülmesi skandalına imza atan Savcı Aziz Takcı'nın eşi Hakim Selma Rahşan Takcı'nın şikayeti üzerine ilginç bir karara imza attı. Tüm yasa ve prosedürleri çiğnediği belirtilen Savcı Temel, Adana Emniyeti'ne bir yazı yazarak, polis marifetiyle Yeni Şafak'ın bilgisayarlarındaki bilgilerin kopyalanmasını, gerekirse de bilgisayarlara el konulmasını istedi.

Adana'daki yasa dışı dinlemelerden sorumlu tutulan 6 polisin, nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılmasıyla ilgili Yeni Şafak haberinde Hakim Selma Rahşan Takcı'nın adının geçmesi, Adana Savcısı Ahmet Mithat Temel'i harekete geçirdi.  

Yazılı basının tabi olduğu 5187 sayılı Basın Yasası'yla, gazetelerin internet sitelerinde yayınlanan versiyonlarının bağlı bulunduğu 5651 sayılı yasada, gerçekleştirmek istediği eyleme gerekçe bulamayan Savcı, internette yayınlanan gazete haberini 'siber suçlar' kategorisine aldı. İnternet ortamında yapılan yayınları düzenleyen 5651 sayılı yasaya göre, müşteki Selma Rahşan Takcı'nın, doğrudan sulh ceza mahkemesine başvurması gerekirken, savcıyı devreye sokması ve Savcı Temel'in de başvuruyu reddetmeyerek, 'polise kanunsuz emir verme'yi göze alması, 'Yeni Şafak'a gözdağı girişimi' olarak değerlendirildi.

NE OLMUŞTU?

Gazetenin 14 Nisan 2014 tarihli haberinde, yasa dışı dinleme yapmakla suçlanan polislerin yargıdan kaçırılmak istendiğine dair, Adana Adliyesi içerisinden edinilen bilgiler aktarılmış, haberde, polislerin Asliye Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesi sayesinde, nöbetçi Hakim Selma Rahşan Takcı'nın huzuruna çıkarılmadıkları anlatılmıştı. Haberde, hakimin ismi de S.R.T. şeklinde kodlanarak verilmişti.

SAVCIDAN TALİMAT

Bunun üzerine Savcı Ahmet Mithat Temel, Adana Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bir yazı yazdı. Yazıda Savcı Temel, şu talimatları verdi: 'Olayın aydınlanması bakımından gerekiyorsa şüphelilerin ev ya da işyerlerinde CMK 116 vd. maddeleri ve bilgisayarlarında ya da bilgisayar kütüklerinde CMK 134. Maddesine göre mahkemeden alınacak karar doğrultusunda arama yapılması, kopya çıkartılması, metin haline getirilmesi, gerektiği takdirde CMK 134/2-3-4-5. Maddesindeki işlemlerin yapılabilmesi için mahkemeden el koyma kararının alınması…. rica olunur.'

YENİ ŞAFAK CEVAP VERMEYECEK

Adana Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 'haberi siber suç kategorisine sokan' Ahmet Mithat Temel'in garip isteklerle dolu talep yazısı üzerine bir usûlsüzlüğe imza attı. Adana Emniyeti, 5187 sayılı Basın Yasası'na aykırı olarak Yeni Şafak'a yazdığı yazıda, 'Mahkeme Oyunu Bozdu' başlıklı haberi yapan, yayınlayan ve yayınlanmasında sorumlu bulananların bildirilmesini istedi. Yeni Şafak yönetimi, yasaya aykırı bu talebe cevap vermeme kararı aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 11:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48