Türkiye'nin ilk Lazca televizyonu yayına başladı

Rize'nin Ardeşen İlçesi'nde 1999 yılında yayın hayatına başlayan Gelişim Televizyonu, uydu aracılığı ile Lazca yayını başlattı

Türkiye'nin ilk Lazca televizyonu yayına başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin ilk Lazca televizyon kanalı, Rize'nin Ardeşen ilçesinde yayına başladı. Uydu aracılığıyla yapılan yayının amacı, unutulmaya yüz tutan Lazcayı gelecek nesillere aktarabilmek olarak ifade ediliyor.

Ardeşen İlçesi'nde 1999 yılında yayın hayatına başlayan Gelişim Televizyonu, uydu aracılığı ile Lazca yayını başlattı.

Gün boyu yayın yapan televizyon kanalında, programlarda Türkçe ve Lazca açıklamalar yapılıyor, haber bültenleri Türkçe ve Lazca olarak iki bölümde yayınlanıyor.

Televizyon kanalında sunucu olarak çalışanlar Lazca bildikleri için zorlanmadıklarını söyledi.

"TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA BİR İLK"

Gelişim Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Turgay Terzibaş, 15 yıldır karasal yayın hayatına devam eden televizyonun Ar-Pet Grup bünyesinde faaliyetlerini uydudan sürdürmeye devam edeceğini belirtti. Terzibaş, şunları söyledi:

"Bir ilke imza atarak sadece Türkiye'de değil dünyada ilk kez Lazca dilini kullanarak görsel yayıncılığın ilk adımını attık. Bugünden itibaren Gelişim Televizyonu Türkiye ve dünyada izlenebiliyor. Yayınlarının büyük bir kısmını Lazca olarak yapacak olan kanalımız Laz kültürünü ön planda tutacak. Unutulmaya yüz tutmuş Lazca'yı tam olarak gelecek kuşaklara aktarabilmeyi amaçlıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2014, 16:04
banner53
YORUM EKLE

banner39