banner39

TV kanalları frekans ihalesinde yarışıyor

RTÜK,genel yayın türünde HD yayın yapacak 8 ulusal kanalın ihalesini gerçekleştiriyor...

Medya 16.04.2013, 14:38 16.04.2013, 14:38
TV kanalları frekans ihalesinde yarışıyor

RTÜK Ulusal Karasal Sayısal Televizyon Yayın Lisansı Sıralama İhalesi yapılıyor.

Bilkent Otel'de gerçekleştirilen üç gün sürecek ihalenin ilk gününde, genel yayın türünde HD yayın yapacak 8 ulusal kanalın ihalesi gerçekleştirilecek.

İhale Komisyon Başkanlığını Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) Başkan Yardımcısı Aslan Narin'in yaptığı ihaleye başvuru yapan ve koşulları uygun toplam 13 yayın kuruluşu katılıyor.

Bugünkü ihaleye katılan yayın kuruluşları şöyle:

"AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV), C Görsel Yayınlar Anonim Şirketi (Bloomberght), Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk), DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D), Enformasyon Reklamcılık Film Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (CNBC-E), Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX), Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV), KTV Yayıncılık ve Reklamcılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Kanal A), MNG TV Yayıncılık Anonim Şirketi (TV 8), Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV), Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV), Turkuvaz Radyo TV Habercilik ve Yayıncılık Anonim Şirketi (ATV), Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk)"

RTÜK tarafından hazırlanan ve lisans sürelerinin 10 yıl olarak öngörüldüğü ihale şartnamesine göre, asgari yayın lisans ücreti yüksek çözünürlüklü (HD) yayınlar için 3 milyon lira, standart çözünürlüklü (SD) yayınlar için 1 milyon lira olarak belirlendi.

RTÜK Karasal Yayın ve Sıralama İhalesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği'nin 20. maddesi gereğince sıralama ihalesi açık teklif usulüyle yapılıyor ve ihale sonunda kuruluşlar en yüksek artırımı teklif eden kuruluş birinci sırada olacak şekilde tekliflerin yüksekliğine göre en düşük teklifi veren kuruluşa kadar sıralanacak.

Üçüncü ve dördüncü ihalelerin yapılacağı 18 Nisan Perşembe günü, 11 standart çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisansı ve 3 yüksek çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisansı için teklifler alınacak.

KARASAL YAYINCILIKTA LİSANSLI DÖNEM BAŞLIYOR

Ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesi ile 1994 yılından bu yana geçici izinle düzenlenen karasal yayın ortamında yayın yapan kuruluşlara 2011 yılında yapılan yasal düzenlemenin ardından 19 yıl aradan sonra ilk kez yayın lisansı verilebilecek.

İhale karasal yayıncılıkta lisans dönemini başlatırken teknolojik dönüşüm de gerçekleştirilecek ve karasal sayısal yayıncılık teknolojisine geçilecek.

Türkiye genelinde karasal sayısal yayıncılığa geçiş 2 yılda tamamlanacak.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?