Twitter'a ulaşılamıyor, BTK: İlgimiz yok

Twitter sitesine Türkiye’den erişim sağlanamıyor. Bilgi Teknolojileri Kurumu yasağın kendileriyle ilgisi olmadığını, erişim engelinin kaldırılması için çabaların sürdüğünü açıkladı

Twitter'a ulaşılamıyor, BTK: İlgimiz yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Twitter’da yeni bir erişim sorunu yaşanıyor. Reuters'a konuşan Bilgi Teknolojileri Kurumu yetkilisi sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını, engelin kaldırılması için çabaların sürdüğünü söyledi.

Sorunla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken iddialar Suruç’ta yaşanan ve 32 kişinin öldüğü terör saldırısı ile ilgili paylaşımların olduğu yönünde.

Bazı kullanıcılar Twitter’a giremezken bazı kullanıcıların ise halen sosyal ağa ulaşabildiği bilgisi alınıyor. Bu da engelleme kararının tüm İnternet Servis Sağlayıcılar’a ulaşmadığı ya da ulaşsa da henüz işleme alınmadığı anlamına geliyor. Ancak GSM operatörleri üzerinden Twiter'a erişmek mümkün değil.

107 PAYLAŞIMIN KALDIRILMASI İSTENİYOR

Suruç’taki patlama anı görüntülerine ilişkin olarak mahkeme hem görsel basın hem de sosyal medyaya yayın yasağı getirdi. Karar dün itibariyle taraflara iletildi.

Twitter’da bu kapsama giren 107 url uzantısı olduğu belirlendi. Twitter bu uzantılardan 50 sini kaldırırken 57 sine ilişkin incelemesini ise devam ettiriyor. Ancak, inceleme devam ederken yasa gereği 4 saatlik süre dolduğu için erişim yasağı da uygulanmaya başlandı. Twitter uzantıların tümünü kaldırırsa erişime de açılacak.

Twitter'a girmeye çalışanlar şu mesajlar karşılaştı:

Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi aşağıda sayılan mahkeme kararları ile erişime engellenmiştir.

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nın 03.04.2015 tarihli 2015/1644 D.İş ve / sayılı karar.

ŞanlıurfaSuruç . Sulh Ceza Mahkemesi'nın 21.07.2015 tarihli 2015/335 D. İş ve / sayılı karar.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 12:16
banner53
YORUM EKLE

banner39