banner15

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Medresesi kitabesi

II. Viyana Kuşatmasını yapan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılan medresedeki kitabe...

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Medresesi kitabesi

Emre Gül/ Dünya Bülteni – Tarih Servisi

II. Viyana kuşatmasında başarısız olunca Sultan IV. Mehmet tarafından idam ettirilen Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın Divanyolu-Çarşıkapı'da bulunan medresesine ait kitabe

Kazâ-yı mübremi tedbîr ile tağyîr mümkün mü?

O tîrin def'i kâbil mi râmîdir kazâ kavsi

Ziyaret eden ahbâbı desin fevtüçün tarîh

Vedûdâ Mustafâ Paşa'ya ihsan eyle firdevsi

Günümüz Türkçesiyle: Allah'ın kaçınılmaz olan takdirinin yerine gelmesini önlem alarak değiştirmek, yaydan çıkan oku def etmek mümkün mü? Burayı ziyaret eden dostları ölüm tarihi için desinler ki: "Ey kullarını çok seven ve gerçekten sevilmeye layık olan Allah! Mustafa Paşa'ya Firdevs cennetlerini ihsan et."

•Bu medrese ve külliye, Sultan IV. Mehmet Han döneminde Kaptan-ı Deryalık ve Sadrazamlık görevlerinde bulunmuş olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırılmaya başlanmıştır.  Fakat Viyana Kuşatması'nda uğranılan yenilgi, sadrazamın idamıyla sonuçlanınca inşaat yarım kalmıştır. Daha sonra oğlu tarafından 1690 yılında tamamlattırılmıştır. 1950'li yılların sonunda yapılan imar ve restorasyon sonrası İstanbul Fetih Cemiyeti ve Yahya Kemal Enstitüsü'ne tahsis edilmiştir. Günümüzde de bu işlevini sürdürmektedir. Kitabe talik hat ile yazılmış olup, tarih beyiti olan son mısra ebced hesabıyla hicri 1095 yani 1683 yılını göstermektedir.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2012, 12:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
yavuz
yavuz - 6 yıl Önce

Bu kitabedeki hattın türü nedir? Bilgilendirirseniz çok memnun ve müteşekkir oluruz.

yavuz
yavuz - 6 yıl Önce

pardon belirtmişsiniz zaten görmemişim

banner39

banner36

banner37

banner35