Sultanahmet Camii'nin kitabesinde ne yazıyor?

Sultanahmet Camii'nin dış avlu birinci kapısının ( Atmeydanı’ na açılan kapılardan soldakinin bitişiğinde ) altındaki sebil kitabesinde yazılanları pek çok insan bilmez.

Sultanahmet Camii'nin kitabesinde ne yazıyor?

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Türkiye'nin ilk altı minareli camisi olarak bilinen Sultan Ahmet Camii'ndeki Kitâbe'de ne yazdığı hep merak edilir.

İşte o kitabelerde yazanlar:

Hayr eden dâr-ı na’im içre ebed mesrur ola

Yazılıp a'mâl-i hüsnü deftere, mestur ola

Câmi’-i Han Ahmed’in bânî-i â’lî-meşrebi

Hazret-i mi’mârbaşı âhiri ma’mur ola

Kim Muhammed’dir onun nâmı ve â’lî himmeti

Etdi bu ra’nâ binâyı, haşre dek meşhur ola

Olmamıştır, dahî olmaz böyle bir â’lî binâ

Bir eser konmuştur ki, dem-be-dem mezkûr ola

Sene 1026

Günümüz Türkçesi ile: “Hayır, işleyen kimse Na’im  cennetleri içinde edebiyyen sevinçli, mutlu olsun
Güzel amelleri, işleri amel defterine yazılıp, kaydedilsin. Bu câmi’yi ahlakı, âdeti pek yüce olan I.Ahmed Han ve sonra mimarbaşı hazretleri imar etmiştir. Ki mimarın adı Muhammed’dir  ve camiyi yapmada gayreti pek büyüktür. Gayreti ve çalışmasıyla bu güzel binayı yaptı, kıyamet gününe kadar meşhur olsun. Böyle büyük, yüce bir bina daha önce yapılmamıştır ve yapılamaz. Ortaya öyle Bir eser konmuştur ki, bu dünyada her vakit ve an dillerde dolaşsın, zikredilsin.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 08:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Çakıcı
Bülent Çakıcı - 8 yıl Önce

Osmanlı İslam Devletinin en büyük hatalarından biri, Arabçayı İhmal etmesiydi, T.C hükümetinin de harf devrimiyle latin alfabesine geçip, kısır dedikce kısır günümüz türkçesini bizlere bırakmasıdır.. bu yüzden ne tarihimizi anlayabiliyoruz, nede İslam dinimizi hakkıyla anlayabiliyoruz.

Ismail serin
Ismail serin - 8 yıl Önce

Nasil bilelim biz eski defteri 80 sene evel kapatik birdaha acimamasi icin o hitabede ask mes yazardir bekide ilani ask yapiliyordur nerde bilelim be kardesim gecmisilen göbegimizi kopardilar iste o hitabeyi anlamamamiz icin.

hakan
hakan - 8 yıl Önce

güzelmiş..)

vhp
vhp - 3 yıl Önce

cumhuriyetle Arapçayı bırakmadık, dünyadan haberiniz yok Osmanlı zaten Türkçe konuşuyordu yazı harfleri sadece arap alfabesiydi. arap alfabesini bilmekle kuranı okuyup anlayabileceksen alfabeyi şimdide öğrenebilirsin. sadece cumhuriyete kininizden gözünüz kör olmuş şu anda sanki Müslümanlığı çok yaşıyorsunuz da suçu oraya atıyorsunuz, aklınız fikriniz yokmu kuranın türkçeside var onu okuyun ama yok işin kolayı var cumhuriyeti kuranlar yasakladı dimi.........

SIRADAKİ HABER