13.03.2012, 06:14

Neden Gazze şimdi?

Aralarındaki farklılıklar yok olmasa da Filistinli grupların en azından çatışmayı azaltacak, siyasal bölünmüşlüğe son verecek çabalarının belli bir noktaya gelmesinin birilerini rahatsız edeceği belliydi. Batı Şeria-Gazze ayrımı kimin haklı haksız olduğundan bağımsız olarak Filistin davasını parçalayan bir durum. Ne el-Fetih ne Hamas bu parçalanmışlık görüntüsünden galip çıkar... Hele hele Filistinlilerin hiç de kazançlı olmayacağı çok açık.

Filistinli gruplar içinde hala İsrail'i tanımayan, barış yapmayan, silahlı mücadele dahil her türlü mücadeleyi sürdürmekten yana olan Hamas bile dünyaya daha ılımlı mesajlar verip el-Fetih'le beraber iktidarı paylaşma noktasına geldiği, Batı nezdinde şer ekseni sayılan Suriye'den siyasi merkezini bile taşıdığı bir süreçte İsrail'in tepkisi merak ediliyordu. İşte beklenen hamleyi yaparak geçen hafta Gazze'de suikast saldırısı düzenledi ve karşılıklı roket saldırılarını ateşlemeyi başardı! Şimdiden 20'den fazla Filistinli katledildi, birkaç İsrailli yaralandı.

Hamas içinde bile silahlı mücadeleden çok farklı yöntemlerin tartışıldığı, hatta bu nedenle bölünmüşlük izlenimi verdiğinin dillendirildiği bir ortamda İsrail Gazze ateşini neden yeniden alevlendirmiş olabilir? DEVAMI>>>

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?