banner39

banner35

22.06.2009, 03:04

Netanyahu tehdit ediyor, Araplar uyuyor

Köklerinden koparılmış 42 milyon insan eve döneceği günü bekliyor
Ahmedinecad'ın zaferi İsrail'in işine gelir.

Siyonist oluşumun başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Ortadoğu barışına yönelik konuşmasında 'hayır' dediği şeyler Arap ülkelerinin tartışmak ve gerekli yanıtı vermek için hareketlenmesini gerektirmiyor mu?

Ne Arap Birliği ne de herhangi bir Arap ülkesi, Netanyahu'nun çok tehlikeli tutumlarının temsil ettiği meydan okumanın üzerinden yaklaşık iki hafta geçmiş olmasına rağmen alt düzeyde de olsa bir toplantı talep etti. Oysa Netanyahu Araplara iki tercih sundu: Ya teklifini kabul etmek, ya da hiçbir şey.

Netanyahu'nun sözleri üst düzeyde olağanüstü bir toplantıyı gerektiriyordu. Zira Netanyahu ırkçı şartlarla, Arapların haklarının ve geleceklerinin aleyhine olacak şekilde bir Yahudi devletiyle Arapları bölge tarihinden ve coğrafyasından çıkarmak istedi. Netanyahu Araplara "Benim size ikram ettiğimden daha fazlasını elde edemezsiniz" diyor. Araplarsa caydırıcı güce sahip değil. O halde Netanyahu niçin ödünler versin ve onlara altın bir tabakta haklarını sunsun ki?

Netanyahu'nun konuşmasını ele almak için hızla olağanüstü toplantı düzenlenmeliydi. Böylelikle konuşmanın içeriğinde yer alan Arap haklarına yönelik tehditle mücadele edilecek, Netanyahu'nun üzerine toprak atması sonrası Arap Barış Girişimi'nin uygun olup olmadığı tartışılacaktı. Görünen o ki, Netanyahu Arapları ilgilendirmeyen sorunlardan söz ediyordu... (Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi Haliç, başyazı, 21 Haziran 2009)

Kaynak: Radikal


 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?