banner39

banner35

24.06.2018, 08:27

Nikki Haley'in son marifeti de İsrail'le ilgili..

ABD’yi Meksika’dan ayıran sınır hattında insanın kanını donduran gelişmeler yaşandı. Sınırdan geçen göçmenler gözaltına alınırken küçük yaştaki çocuklar anne ve babalarından ayrı olarak tutuldular. Bu gelişmelere ilişkin görüntüler büyük bir tartışma açtı. Görüntülerin televizyonlarda yayınlanmasının ardından Trump bir kararnameyle bu uygulama son verdi. Yazılı basına önem vermeyen Trump ileri derecede televizyon izleyicisi olarak biliniyor. Yakından tanıyanlara göre Trump kanallarda kendisine yönelik övgü ve eleştirilerden çok etkileniyor. Trump’ın sözkonusu kararnamesinde bu eleştirilerin etkili olduğu söyleniyor.

Washington “göçmen çocuklar” meselesiyle çalkalanırken “Beyaz Saray”daki istifa furyasına yeni isimler eklendi. Trump’ın 17 aylık Başkanlığı döneminde Beyaz Saray’da onlarca önemli isim istifa etti ya da kovuldu. Bu isimler arasında Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanları Michael Flynn ile Herbert Raymond McMaster, Genel Sekreter Reince Priebus, Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson, Savaşlarda Yaralanan Kişilerle ilgili Bakan David Shulkin, Sağlık Bakanı Tom Price ile Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon da var.

Trump ile üst düzey kadrosu arasındaki ‘uyum’ konusu ciddi bir sorun. “Beyaz Saray’dan gidenler” listesine giren son isimlerden biri Genel Sekreter Yardımcısı Joe Hagin oldu. Reagan’dan itibaren her Cumhuriyetçi başkan döneminde Beyaz Saray’da önemli görevler üstlenen Hagin Temmuz’da görevi bırakıyor. Hagin, Trump’ın iş yürütme tarzından ve tveet alışkanlığından rahatsız iken, Trump da Hagin’in George W. Bush dönemini çağrıştıran imajından hoşlanmıyor imiş. Hagin daha önce ayrılmayı düşünüyormuş, ancak Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında gerçekleşen zirve sebebiyle kararını ertelemiş.

Yazının tamamı için TIKLAYIN

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?