banner39

11.06.2011, 07:53

Öcalan'ı asmak!

Başbakan, Bahçeli’yi “siz asmadınız” diye suçluyor... Bahçeli, Başbakan’ı “dokuz yıldır sen niye asmadın?” diye suçluyor.
Hangisi haklı?
Durun hele; bu meselenin nasıl geliştiğini bilmek lazım.
Gazeteci olarak yakından izlemiştim ama ‘teknik’ bilgileri almak için dönemin Adalet Bakanı DSP’li Hikmet Sami Türk’le konuştum. Ondan aldığım bilgileri özetliyorum.
Öcalan 15 Ocak 1999’da yakalandığında avukatları hemen AİHM’ye müracaat ederek “idamın durdurulması için tedbir kararı” istiyorlar. Ve, Türkiye’de Öcalan’ın yargılanması devam ederken AİHM bu kararı veriyor! Çünkü Avrupa hukukunda idam yok.

AİHM kararı
Öcalan hakkındaki idam kararı Yargıtay’ca onaylanıp hukuken kesinleştiğinde, merhum Ecevit’in başkanlığındaki DSP, ANAP ve MHP hükümetinin önünde iki seçenek vardır:
“AİHM kararına uyup, idam dosyasını askıya almak...”
Veya “AİHM kararına uymayıp dosyayı idamın onaylanması için Meclis’e sevk etmek!”
Bu noktada Ecevit hükümeti ve MHP, doğruyu yapıyor, AİHM kararına uymayı kabul ediyor.
Bugün Başbakan veya bir AKP yetkilisi çıkıp açıklasın, “Biz AİHM kararına uymazdık” desin!
Anayasa’nın 90. maddesini değiştirerek uluslararası normlara anayasal üstünlük sağlayan AK Parti iktidarının kendisi değil mi?!
Görülüyor ki Başbakan’ın “niye asmadınız?” polemiği hukuken yanlıştır!
Ecevit, Yılmaz ve Bahçeli AİHM kararına uymasalardı Türkiye’nin bütün dış politikası allak bullak olur, işte o zaman Öcalan Avrupa hukuku karşısında “Özgürlük kahramanı” haline getirilirdi!
Ayrıca, Öcalan’ı bekleyen 120 idam mahkûmunun ardından asacaktınız!.. Veya sadece Öcalan’ı asmak için kanun yaparsanız “eşitlik” sorunu çıkacaktı!

MHP haklı mı?
Sürecin son aşaması, Ecevit hükümetinin 3 Ağustos 2002’de idam cezasını kaldırmasıdır. Hikmet Sami Türk diyor ki:
- MHP buna şiddetle itiraz etti. Meclis’te engellemeye çalıştı. O zaman koalisyonun gidip geldiğini hissetmiştim...
Evet, MHP idamın infazını tedbiren durduran AİHM kararına uymayı kabul etmiş, fakat idam cezasının kaldırılmasına şiddetle karşı çıkmıştı, koalisyonun bozulması böyle başlamıştı.
MHP gerçekten Öcalan’ın asılmasını sağlamak istiyordu.
Öyleyse MHP “dokuz yıldır sen niye asmadın?” polemiğinde haklı mı?
Hayır, haksızdır. İki sebepten:
-  Evvela, MHP’nin kendisi AİHM’nin tedbir kararına uyduktan sonra, kanundaki idam cezası kaldırılmasa da Öcalan idam edilemezdi artık.
-  İkincisi, AKP hükümetinin Öcalan’ı asması ancak geçmişe yürüyen idam cezası getirmekle mümkün olurdu ki, hukuken hayal bile edilemez.
Bu ancak totaliter sistemlerde olur!

AKP’nin eli taşın altında
Öcalan üzerinden içi tamamen boş “idam” polemiğinin yapılması Kürt meselesinin çözümüne katkıda bulunmaz, aksine, korkarım ki yarayı iki taraflı olarak kaşımaktadır!
MHP zaten “çözüm” deyince her türlü açılıma karşıdır.
AKP ise bölgede büyük bir Kürt nüfusun oylarını ve desteğini alarak Türkiye’de siyasi entegrasyonu sağlayan yegâne parti olduğu gibi çözümde birinci derecede etken olabilecek bir partidir, eli taşın altındadır, hükümettir...
Niye böyle bir polemiğe girdiğini anlamak zor.
Ah bu miting meydanları, tribünler...
Dedim ya, mitingleri sevmiyorum ben.

Kaynak: Milliyet

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?