banner39

Dünyanın en büyüğü: Çar bombası

Rusya'nın 1961 yılında ABD'nin nükleer denemelerine karşılık olarak Arktik Okyanusu yakınlarındaki Severny Adası'nda patlattığı 'Çar bombası' Hiroşima'ya atılan atom bombasından 3333 kat daha güçlüydü.

Olaylar 30.10.2020, 08:00
Dünyanın en büyüğü: Çar bombası

Rusya, 1961 yılından tarihi görüntüler yayınladı. Görüntülerde Hiroşima'ya atılan atom bombasından 3333 kat daha güçlü olduğu ifade edilen 'Çar Bombası'nın patlama anları yer alıyor.

Görüntüler ülkenin nükleer departmanı ROSATOM tarafından yayınlandı.

Nükleer bomba 30 Ekim 1961'de Arktik Okyanusu yakınlarındaki Severny Adası'nda patlatılmıştı. Rusya'nın nükleer enerji kurumu Rosatom, Kremlin tarafından neredeyse altmış yıldır gizli tutulan görüntüleri, 20 Ağustos'ta kuruluşunun 75'nci. yıldönümünü kutlamak için yayınlandı. Çar Bomba'nın Hiroşima'ya atılan atom bombasından 3333 kat daha güçlü olduğu ifade edildi.

Patlama sonrası yayılan radyasyon Norveç'e kadar uzandı

Öte yandan, patlama sonucunda mantar biçiminde yükselen bulut kütlesi 67 km genişliğinde yayıldığı ifade edildi. Patlamanın neden olduğu şok dalgaları 5 şiddetinde bir depreme neden olurken yayılan radyasyon Norveç'e kadar ulaştığı kaydedildi.

ABD'nin nükleer denemelerine karşılık olarak patlatıldı

Rus ordusu tarafından resmi olarak RDS-220 olarak adlandırılan Çar Bomba, şimdiye kadar yaratılmış en büyük nükleer bomba özelliğini taşıyor ve ABD tarafından üretilen nükleer bombalarla rekabet etmek için Soğuk Savaş'ın zirvesinde geliştirilmişti. 1954'te ABD, daha önceki nükleer bombalardan çok daha güçlü olacak şekilde tasarlanmış en büyük nükleer bombasını patlatmıştı. Castle Bravo olarak adlandırılan bomba Marshall Adaları'nda 15 megatonluk bir güçle patladı.

Kaynak: Sputnik

banner53
Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?