Fransa'nın İmparatoru ve İtalya'nın Kralı: Napolyon Bonapart

Avrupa tarihinin en büyük komutanlarından ve politikacılarından olan Napolyon Bonapart, Fransa'nın İmparatoru ve İtalya'nın Kralı olarak bilinmektedir.

Olaylar 02.12.2020, 08:12
Fransa'nın İmparatoru ve İtalya'nın Kralı: Napolyon Bonapart

Napolyon Bonapart , 11 Kasım 1799’den 18 Mayıs 1804’e kadar Fransa Konsülü olarak Fransa Cumhuriyeti’nin ilk başkanı oldu. Sonrasında 18 Mayıs 1804 ile 6 Nisan 1814 arasında Napolyon I adını alarak Fransa İmparatoru ve İtalya Kralı olarak devam etti. 

NAPOLYON’UN HAYATI 

Napolyon Bonapart  15 Ağustos 1769’da Korsika’nın Ajaccio kentinde doğdu.  1784’te Paris Kraliyet Askeri Okulu ‘na girdi. 1785 yılında Valence’daki topçu alayına üsteğmen rütbesiyle katıldı. 

Askerliği döneminde bir dönem Korsikalı milliyetçilere karşı Jakoben örgütlenmesinde çalıştı. Paris’teki siyasi faaliyetleri nedeniyle bir dönem ‘vatana ihanet’ten tutuklandı.  Ancak onu koruyan siyasilerin de desteğiyle serbest kaldı. İngiliz ittifak kuvvetlerine karşı bir topçu komutanı olarak başarılı bir mücadele vermesiyle dikkati çekerek tuğgeneral rütbesine terfi etti. 

5 Ekim 1795 de yine kralcıların ayaklanmasını bastırmaktaki başarısıyla İç Güvenlik Kuvvetleri’nin komutanlığına getirildi. 

1796’da İtalya’daki ordunun başkomutanı oldu. Avusturya ordularını ard arda yenilgiye uğrattı. 

İngilizler’e darbe indirmek için 1798’de Mısır seferine çıktı ve İngiliz donanmasını yenilgiye uğrattı, Malta’yı aldı. Haziran 1798 de İskenderiye’yi ele geçiren Napolyon, Nil vadisi boyunca ilerlei.  

Şubat 1799 da Suriye üzerine yürümüş fakat Akka’da Cezzar Ahmet Paşa komutasındaki sert Osmanlı direnişi karşısında ilk kez bozguna uğradı. Bu yenilgi karşısında Mısır’a geri dönmek zorunda kaldı. 

9 Kasım 1799’daki hükümet darbesiyle Fransa tarihinde yeni bir dönem başladı. Kısa bir süre içinde anayasada değişiklikler yapıldı ve yönetim üç konsülün eline bırakıldı. Napolyon en önemli görev olan ‘birinci konsül’lüğe getirildi. 

KENDİ KENDİNE TAÇ GİYDİRMESİ 

1804 yılının Mayıs ayında, kralcıların bir komplosunu bahane eden Napolyon kendisini imparator ilan etti. Notre Dame Katedrali’nde Napoleon Bonaparté Fransa Cumhurbaşkanı, İtalya Kralı ve General ünvanlarıyla İmparatorluk tacını giydi. Tacı Papa giydirecekti, ama Napoléon bir küstahlık’la Papa’nın elinden tacı alarak önce kendi sonra eşi Josephine giydi.  

Mart 1805 te ise İtalya’da kendi kurduğu cumhuriyeti lağvederek ve kendini İtalya kralı ilan etmiştir. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?