Gizli dernekten siyasi partiye giden yol: İttihat ve Terakki Fırkası

İttihat ve Terakki Fırkası, gizli bir dernek olarak kurulan örgüt olarak kurulmasının ardından İkinci Meşrutiyet ile siyasal partiye dönüştü.

Gizli dernekten siyasi partiye giden yol: İttihat ve Terakki Fırkası

İttihat ve Terakki Fırkası ismi her ne kadar 1908 yılına dayansa da, daha önce, 1889'da İttihat ve Terakki Cemiyeti adıyla kuruldu. İttihat ve Terakki Cemiyeti Osmanlı İmparatorluğu'nda 1908-1918 yılları arasında kısa kesintilerle devlet yönetimine egemen oldu. Triumvira sistemi ile yönetilen bir meclis yapısında egemenlik sürdü.

Başlangıçta devletin anayasal bir düzene kavuşmasını amaçlayan gizli bir dernek olarak kurulan örgüt; anayasanın kabul edilip İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinden sonra iktidarı denetleyen bir siyasî parti (İttihat ve Terakki Fırkası) halini aldı. 1912 yılında ise iktidar partisi oldu. Üyeleri İttihatçılar olarak bilinir.

İttihatçılar, kendilerinden önce gelen Genç Osmanlılar kuşağının devamıydı. Kendilerinden "Jön Türkler" diye de bahsedilir, ancak "Jön Türkler" ifadesi yalnızca ittihatçıları değil dönemin diğer muhalif kesimlerini de kapsar.

Kaynak: Vikipedia

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 12:04
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Şah
Süleyman Şah - 3 ay Önce

ittihat ve terakki bugünkü chp'nin nüvesini teşkil eden bir cemiyettir...batı tipi yaşam tarzını ve düşünce yapasını benimsemiş,laik,padişahlığı ingiltere misali arka plana atmış siyasi bir yapıdır...

banner39