banner39

Halepçe katliamı neden yapıldı? Halepçe katliamı kim tarafından, ne zaman yapıldı?

Halepçe katliamı neden yapıldı, kim tarafından ne zaman gerçekleşti? Irak'ın kuzeyinde bulunan Halepçe 22 yıl önce biyolojik silahlarla bombardımana maruz bırakılmıştı. Peki, Halepçe Katliamı ne zaman, kim tarafından yapıldı?

Olaylar 16.03.2023, 19:49 16.03.2023, 19:50
Halepçe katliamı neden yapıldı? Halepçe katliamı kim tarafından, ne zaman yapıldı?

Halepçe Katliamı ne zaman, kim tarafından yapıldı soruları yeni nesil tarafından merakla soruluyor. Yaşı 50'nin üzerinde olanların çok iyi hatırladığı tarihi bir vahşettir, Halepçe Katliamı.

16 Mart Halepçe katliamının yıl dönümü olarak her sene anılıyor.Halepçe'ye düzenlenen saldırıda binlerce sivil insan Irak ordusu tarafından atılan kimyasal bombalarca öldürülmüştü.

HALEPÇE KATLİAMI NEDEN YAPILDI?

Halepçe Katliamı İran-Irak Savaşı esnasında, Saddam Hüseyin'in, 1986-1988'de Irak'ın kuzeyinde yaşayan Kürtlere karşı düzenlettiği El-Enfal Harekâtı adlı imha operasyonunun bir parçasıdır.

Saddam Hüseyin'in 23 Şubat - 6 Eylül 1988 tarihleri arasında El-Enfal Harekâtını şiddetlendirdiği dönemde Mart ayının ortasında İran ordusu Zafer-7 Harekâtı adlı genel taarruzu başlattı. Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne bağlı Peşmergeler de İran Ordusu'yla güç birliği yaparak Halepçe kasabasına girdi.

Saddam Hüseyin İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî'ye (batı medyası tarafından 'Kimyasal Ali' lakabı ile bilinir)'e zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti.

'Kimyasal Ali'16 Mart 1988'de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri , İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000'den fazla insanın öldüğü, 7.000'den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak Irak Savaşı'ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edildi.
19 Ağustos 1988'de Irak ve İran, ateşkes anlaşmasını imzaladılar. Irak ordusu ateşkesten 5 gün sonra Halepçe'yi geri aldı ve bu işgal esnasında 200 sakinin öldürüldüğü söylenmektedir.

Süleymaniye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fuat Baban, 7 Aralık 2002 tarihli 'The Sydney Morning Herald' gazetesinde yayımlanan 'Experiment in Evil' başlıklı makalesinde, Halepçe'de özürlü doğum oranının Hiroşima ve Nagasaki'nin 4-5 katı olduğunu iddia etti.

Yorumlar (1)
irem 12 yıl önce
çok kötü yaa içim cız ediverdi allah cezalarını versin o bombayı atanların
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?