İsrail Kudüs'ü 71 yıl önce bugün başkent ilan etmişti

Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra, Eski Kent ve Doğu Kudüs Ürdün'de, Batı Kudüs de İsrail'de aldı. 13 Aralık 1949'da İsrail Kudüs'ü başkent ilan etti. Kent, BM kararlarına göre uluslararası kent ilan edilmişti.

İsrail Kudüs'ü 71 yıl önce bugün başkent ilan etmişti

Savaşlar, işgaller Kudüs'ün Osmanlı idaresine girdiğinde sona ermişti. 400 yıl bu topraklarda üç dinin mensupları barış içinde yaşadı. Birinci dünya savaşında İngilizler tarafından işgal edildiğinden bu yana ise kan hiç durmadı.

İngilizler Balfour deklarasyonu ile söz verdikleri Yahudi devletini adım adım kurdu.1948'de İsrail Devleti'nin kuruluşu ilan edildiğinde Filistinliler o gün için Nekbe, yani “Büyük felaket” demişti. 700 bin Filistinliyi mülteci durumuna düşüren o günün ardından sistematik bir Kudüs planı devreye sokuldu.

Aslında Kudüs ile ilgili 1947'de Birleşmiş Milletler'de Filistin Paylaşım Planı kabul edilmişti, ama bu plan hiç bir zaman uygulanamadı.1948 savaşında, şehrin batı kısmını yeni kurulan İsrail devleti, doğu kısmını ise Ürdün ele geçirdi. Hatta Ürdün burayı ikinci başkenti ilan etti. İsrail kuruldu, ancak Kudüs başkent olarak kabul görmedi.

1949'da işgale başladılar

5 Aralık 1949'da, İsrail'in ilk Başbakanı David Ben-Gurion, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etti ve bu ilandan beri İsrail devletinin bütün birimleri; yasama, yargı ve yürütme bu şehirde konumlandı. Sadece Savunma Bakanlığı Tel Aviv'de bırakıldı.

İlan döneminde Kudüs bölünmüş olduğundan sadece Batı Kudüs İsrail'in dünya tarafından kabul görmemiş başkentiydi. Bu durum 1967'deki altı gün savaşına kadar böyle devam etti. İsrail bu savaşta Doğu Kudüs'ü de kontrolü altına aldı.

Filistinliler uzaklaştırıldı

İsrail bu tarihten itibaren Kudüs'teki Filistinlileri sistematik olarak uzaklaştırdı. Filistinlilerin evlerini yıktı, dükkanlarını kapattı. Nüfus yapısı yıllar içinde İsrail lehine değişti.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 10:15
banner53
YORUM EKLE

banner39