banner39

Katliamcı Fransız askerlerini İsrailli generaller eğitmiş

Cezayir’in bağımsızlık savaşı sırasında gerilla savaşını bilmeyen Fransız askerlerini İsrailli subaylar eğitmişlerdi

Olaylar 17.03.2011, 11:18 17.10.2020, 12:31
Katliamcı Fransız askerlerini İsrailli generaller eğitmiş

İsmail Çal - Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

Cezayir’in bağımsızlık savaşı sırasında gerilla savaşını bilmeyen Fransız askerlerini İsrailli subaylar eğitmişlerdi. MOSSAD ve İsrailli subayların eğittiği Fransız askerleri Cezayirli Müslümanlara karşı vahşi katliamlara yaptılar. İşkence, tecavüz, katliam, soykırım insanlığa karşı işlenebilecek ne kadar suç varsa hepsini gerçekleştirdiler.

Cezayir’in Fransızlar tarafından işgali Dayı Hüseyin Paşa’nın borçlarını ödemeyen Fransızlara kızarak Fransız konsolosunun suratına yelpaze çarpmasıyla başlamıştı.(1827) Fransa bu olayı bahane ederek Cezayir’e asker çıkarmış ve işgale başlamıştı. O sırada Osmanlı Devleti yeniçeri ocağını kaldırmış daha yeni ordu tam manasıyla kurulamadan Rus saldırısına maruz kalmış bütün bunların öncesinde de zorlu Yunan isyanını yeni bastırmıştı. Hemen bu olayların akabinde çıkan Mısır isyanı ise Osmanlı Devletini perişan edecekti. Fransızlar bu durumu çok iyi değerlendirdiler ve 1830’da Cezayir’e resmen el koydular.
Cezayirliler Fransızlara karşı her fırsatta ayaklanmaktan geri durmadılar. Ancak her defasında büyük katliamlara uğradılar. II.Dünya savaşı sırasında Alman işgaline uğrayan Fransa’ya bağımsızlık vermesi karşılığında destek oldular. Bağımsızlık hayali ile Almanlarla Fransa adına çarpışan gençleri savaş dönüşü acı bir sürpriz bekliyordu. Fransa’nın kurtuluşunu kendi kurtuluşları gibi görüp kutlama yapan halk günlerce süren bir katliama tabi tutulmuştu. Bu olay bardağı taşıran son damla oldu.

Cezayirliler bir yandan silahlı mücadeleyi başlatırken diğer yandan da bu mücadeleyi teşkilatlandırarak sistemli hale getirmeye çalışıyorlardı. Ulusal Kurtuluş Cephesi mücadelenin önderliğini üstlendi. 1954 yılında bütün halk silahlı mücadeleye çağrıldı. Cezayir tam bir kan gölüne dönüşmüştü. Bu isyan karşısında çaresiz kalan Fransa katliam başta olmak üzere her türlü insanlık dışı yöntemi uyguluyordu. Fransızların imdadına gerilla savaşı uzmanı İsrailli subaylar yetişti.

Nezih Uzel, Fransız ordusunu eğitmek için gelen bu kişilerin arasında iki İsrailli generale dikkat çeker. Bunlar İsrail’in ileriki dönemlerdeki başbakanı İzak Rabin ve 6.cumhurbaşkanı Haim Herzog’dan başkası değildir. Fransa Cumhurbaşkanı De Gaule Cezayir direnişçilerini ortadan kaldırtmak için mahkumlardan özel gizli bir ordu kurdurmuştu. Bu ordunun eğitimini kim yaptı dersiniz? Sayısız cinayetler işleyen bu Fransız devlet çetesinin (?)eğiticileri yine MOSSAD ve İsrailli subaylardı.

Fransa’nın bu insanlık dışı uygulamalarına Cezayir’de bulunan kendi soydaşları bile tahammül edemediler ve Cezayirlilerden yana tavır aldılar. Cezayirliler karşısın da muhakeme yeteneğini kaybetmiş olan Fransız ordusu Cezayirli Fransızlara da merhamet göstermedi.

Fransa Cumhurbaşkanı De Gaule kendileri için giderek içinden çıkılmaz bir bataklığa dönüşen Cezayir’den kurtulmak için bağımsızlık vermekten başka yol olmadığını gördü. 18 Mart 1862’de ateşkes imzalandı ve yapılan referandum sonunda 3 Temmuz 1962’de Cezayir bağımsız oldu.

Cezayir’in 132 yıl süren bağımsızlık savaşı Cezayir’in bağımsızlığı ile sonuçlandı. Ancak bu bağımsızlık mücadelesi Cezayir’e çok pahalıya patlamıştı. Sadece 1954 bağımsızlık ayaklanmasının başından 1962’ye kadar olan sürede katledilen Cezayirli sayısı 1,5 milyonu aşmıştı.

Başkalarına soykırım iftiraları atan, Fransa insanlığın gözü önünde işlediği kendi soykırım suçu üzerinde ki dikkatleri başka yöne mi saptırmaya çalışıyor dersiniz?


Kaynak:
1) Siyasi Tarih (Rıfat Uçarol, Filiz Kitabevi 1985)
2)Soğuk Savaş Sonunda Fransa’nın Dış Politikası (Prof.Dr.Melek Fırat, dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/42/937/11671.pdf)
3)Ülkelerin İhlal Karneleri/Fransa (UHİM, hakihlallerimerkezi.org/images/karne/1281693362.pdf)banner53
Yorumlar (3)
talip emin 10 yıl önce
Frasada herşeyi eleştirebilirsiniz, fikir hürriyeti vardır. bir tek yahudileri ve siyonizmi eleştiremezsiniz. kanunen yasaktır. Örnek: Garaudyarzı mevudun nihai aşaması bütün dünyadır.
Mert 10 yıl önce
Bu aşağılık insanlar bize şimdi kiriterden bahsediyorlar.
stepy 10 yıl önce
Fransa danışman diye gönderdiği askerleri aslında koskoca birlikler üstelik askerlerin çoğu zenci, uzakdoğulu kadın ve erkekler..Fransızlar para ile asker toplayıp savaşa yolluyor hala.bir kaç gün önce hava limanı asker doluydu. Yazık yüzyıllar önce köle gelen insanlar simdide savaslarda. Bu medeniyet mi, insan haklarımı, ileri ülkemi, ortaçağda neyse aynılar, görüntü değişik mantık aynı.
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?