banner39

Kudüs, Osmanlı İmparatorluğu'nun elinden nasıl çıktı?

Kitap sahibi 3 din için de oldukça önemli olan ve 401 yıl boyunca Osmanlı sınırları içinde bulunan Kudüs, 9 Aralık 1917 tarihinde İngilizlerin eline geçti.

Olaylar 09.12.2020, 10:54 09.12.2020, 11:40
Kudüs, Osmanlı İmparatorluğu'nun elinden nasıl çıktı?

Kudüs, kurulduğu ilk yıllarda Mısır firavunlarının hakimiyetinde idi. Ardından Büyük İskender tarafından fethedildi. Daha sonra bölgeye Roma İmparatorluğu hakim oldu. Hz. Ömer döneminde,  636 yılında ise Müslümanlar'ın yönetimine geçti. Daha sonra düzenlenen Haçlı Seferleri'nde binlerce Müslüman'ın kanı döküldü ve şehir Haçlılar'ın kontrolüne girdi.  Ardından tarih sahnesine çıkan Selahattin Eyyubi, 1187 yılında yapılan Hittin Savaşı ile Kudüs'ü Haçlıların elinden geri aldı.  Kudüs halkına çok iyi muamele etti.  Selahattin Eyyubi'nin vefatıyla ise Kudüs tekrar 11 yıl boyunca Haçlı hakimiyetine girdi. 1244 yılında Salih Necmettin Eyüp, daha sonra Moğollar tarafından ve son olarak 1259 yılında Ayn Calut Savaşı'yla Memlükler'in eline geçen Kudüs, Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı topraklarına katıldı.

KUDÜS'TE OSMANLI DÖNEMİ 

Bazı kaynaklarda Kudüs'ün savaşılarak alındığı değil, halkın kendi isteği ve iradesiyle Osmanlılara teslim olduğu geçer. Kudüs'ün fethine genel olarak bakıldığında ise 1516 yılının Aralık ayında, Yavuz Sultan Selim'in talimatı ve Veziriazam Sinan Paşa  önderliğinde bu Mukaddes şehir, Osmanlı hakimiyeti altına geçmiş ve Kudüs şehrini Memlüklülerden almıştır.

Ardından tam 401 yıl boyunca Kudüs'te refah huzur ve barış dolu günler yaşandı. Osmanlı padişahları, özellikle Kudüs'e özel önem gösterdi,şehrin mimari açıdan kalkınması sağlandı. Ayrıca, bölgeye gelen Ziyaretçilerde herhangi bir zorluk çıkarmadı.

İNGİLİZLER'İN 2. MAĞLUBİYETİ

İngilizler için Ortadoğu, stratejik bir öneme sahipti. Bu sebepten Arabistanlı Lawrence adıyla bilinen İngiliz casusu Lawrence, Arap isyanlarıyla Osmanlı oldukça zayıflattı. O dönemde bugünkü Orta Doğu krizinin ilk thohumları atıldı. 

Osmanlı ordusu, Kanal cephesinde başarısız olunca, kuvvetlerini Filistin ve Suriye kaydırmak zorunda kaldı.

Yaşanan 1. Gazze Savaşı'nda Osmanlı ordusu, İngiliz ordusunu geri püskürttü., İngilizler Çanakkale'nin ardından ikinci kez Türk bozgunuyla karşılaştı.

Daha sonra yaşanan 2. Gazze kuşatması daha ağır oldu. Filistin şehirleri ve özellikle Kudüs ağır bombardımana maruz kaldı. Osmanlı güçleri şehrin tahrip olmasını önlemek için Kudüs'ten çekildi.

Kudüs, 9 Aralık 1917 yılında İngilizlerin eline geçti. 

GENERAL ALLENBY'NİN BİLMEDİĞİ

İngiliz General Edmund Allenby'nin "Haçlı Savaşları'nın artık nihayete erdiğini" söylediği rivayet edilir. Bu gerçekse, Allenby'nin bilmediği bir şey var; Yeryüzünde son Müslüman kaldığı sürece Kudüs mücadelesi bitmeyecektir. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?