banner39

banner35

Macellan'ın ölümü hakkında bilinmeyenler

Filipinler'e misyonerlik faaliyetleri için giden ünlü kaşif Macellan'ın aslında, Müslüman lider Lapu Lapu tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Olaylar 12.09.2019, 17:24 12.09.2019, 17:29
Macellan'ın ölümü hakkında bilinmeyenler

Ömer Faruk Tokat / Dünya Bülteni

Dünyaca ünlü Portekiz asıllı kaşif Ferdinand Magellan'ın, Filipinlere gerçekleştirdiği misyonerlik faaliyetleri sırasında ülkenin yerli liderlerinden ve daha önce İslamiyeti seçen Lapu Lapu tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Dünyanın küre şeklinde olduğunu ispatlamak amacı ile İspanyol krallığının himayesinde keşif seyahatine çıkan, yani emperyalizmin keşif kolunun başını çeken Macellan, gezileriyle ve keşifleriyle meşhurdur.

Bu şöhretin çok az bilinen başka bir tarafı var; Macellan aynı zamanda Filipinleri Hıristiyanlaştırma faaliyetlerine katılarak Müslümanlara karşı haçlı ruhuyla savaşmış biridir.

Macellan'ın gezilerinin sebebi Hint altkıtasındaki çok çeşitli değerli baharatların yetiştiği "Baharat Adaları"na ulaşarak onları İspanyolların hizmetine sunmaktı. Ancak seferlerinden birinde okyanusun şiddetli fırtınaları arasında, günlerce akıntılarda sürüklenip dalgalarla boğuştuktan sonra yolu ve adamlarını kaybetmişti. Gemisi Filipinlerin Limasava sahilinde karaya vurunca Filipin adalarını karşısında bulan Macellan baharat adalarına ulaştığını sanmıştı.

FANATİK HIRİSTİYAN: MACELLAN

Macellan fanatik bir Hıristiyandı ve İslâm'dan ve Müslümanlardan nefret ediyordu. Lapu LapuMüslümanlar öteden beri Filipin adalarını biliyor ve oraya "Mihrac Adaları" diyorlardı. 1380 senesinde Çin ve Sumatra'dan gelen Arap tacirler ve davetçilerin sayesinde Filipinlerde islâmiyet yayılmaya başladı.

İspanyollar Filipinlere geldiğinde İslam çoktan Manila sınırlarına ulaşmıştı. Filipinler 7000'den fazla adadan oluştuğu için Müslümanlar bütün adalara ulaşamamıştı ve bu sebeple bazı adalar İslâm'ın aydınlatıcı ışığıyla tanışmamıştı.

1521senesinde Ferdinand Macellan komutasındaki İspanyollar Filipinlere ulaştılar ve Cebu adası valisiyle ilişkiler kurarak bir anlaşma yaptılar.

Anlaşmaya göre Cebu valisi İspanyol Kraliyet yönetimi altında civar adaların da valisi olacak karşılığında da Macellan'a Filipinleri Hıristiyanlaştırılmasında yardımcı olacaktı. İspanyollar Cebu'dan hareket ederek birkaç kilometre uzaklıktaki Maktan adasına yerleşmeye ve burayı karargâh edinmeye karar verdi. Bu ada müslümandı ve Lapu Lapu adında Müslüman bir hükümdar tarafından yönetiliyordu.

İSPANYOLLAR ADAYI SÖMÜRGE YAPMAK İSTEDİLER

İspanyollar adanın bir Müslüman tarafından yönetildiğini öğrenince çapulcu haçlı güruhunun hep yaptığı gibi ada halkına saldırdı ve halkın elinde bulunan yiyecek ve eşyaya elkoydu. Müslüman ada halkı direnişe geçince İspanyollar halkın barınaklarını kundaklayıp kaçtı.

Maktan sultanı Lapu Lapu, Macellan'a boyun eğmeyi reddetti ve komşu adaların ahalisini harekete geçip direnmeye çağırdı.

Macellan bu durumun modern silahlarını ve gücünü göstermek için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyordu. 27 Nisan 1521'de yanına 49 kişiden oluşan bir askerî birliği de alarak Lapu Lapu'yu cezalandırmaya gitti. "Mesih adına teslim Ferdinand Macellanolmanı emrediyorum; biz medenî beyaz ırk olarak bu toprakları yönetmeye sizden daha layığız" diyerek Lapu Lapu'dan teslim olmasını istedi.

LAPU LAPU BÜYÜK DİRENİŞ GÖSTERİYOR

Lapu Lapu ise, "Din Allah'ındır ve taptığımız ilah beyazıyla siyahıyla bütün insanların ilahıdır!!!" diye cevap verdi. Sonra Macellan'ın üstüne atılıp onu öldürdü, Lapu Lapu ve adamları Macellan'la birlikte 15 askeri öldürüp İspanyol birliğini püskürttüler. Lapu Lapu, Macellan'ın cesedini İspanyollara teslim etmeyi reddetti. Macellan'ın Filipinler'de hala bulunan kabri bu hadisenin en büyük kanıtıdır.

FİLİPİNLİLERİN MİLLİ KAHRAMANI

Bu gün hangi mezhep ve dinden olursa olsun bütün Filipinliler Lapu Lapu'yu ilk milli kahraman olarak görmektedir; Çünkü Lapu Lapu, işgalci sömürgecilere karşı savaşmış, şereflerini korumuş ve onlara onurlu bir tarih bahşetmiştir.

Filipinliler bir vefa borcu olarak Maktan eyalet adasının başkentine "Lapu Lapu" adını vermişler ve orada Lapu Lapu'nun heykelini dikmişlerdir. Filipinliler bu heykeli ziyaret eder, fotoğrafını çeker, onur ve kahramanlık dolu hisler yaşarlar.

Yorumlar (8)
muzafer ata 3 yıl önce
nasıl
MİNA 2 yıl önce
NASIL YANİ BEN 3. SINIFIM FEN BİLİMLERİ DERSİNDEN GELİYORUM BUNU ÖĞRENDİĞİM ANDA ARAŞTIRDIM NOT .. NASIL ÖLDÜRDÜ
ARDA 2 yıl önce
NASIL ÖLDÜ
Hamza Onur Karagöz 2 yıl önce
lapu lapu tarafından nasıl öldürüldü
Meri 2 yıl önce
Ben 4. Sınıfım araştırma ödevim ama lapu lapu tarafından nasıl öldürüldü hiç anlamadım ama özeti güzel çıkarmışsınız
Hüseyin 2 yıl önce
Benim eşin filipinli bana derdi biz eskiden hep müslümandık ispanyollar zorla bizi hıristiyanlaştırdı, lapu lapu macellanı öldürdü deyip dururdu saygı ile anıyorum lapu lapuyu
ali çetin 2 yıl önce
çoooooooook güellllllllllllll llllllllllllllllll
yasin ateş 1 yıl önce
vay vay nasıl yaparsın lapu puuu sana
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?