Pearl Harbor saldırısı ve ABD'nin korkunç intikamı

Japonya'nın Pearl Harbor Limanı'na saldırmasının ardından ABD 2. Dünya Savaşı'na resmen dahil oldu. Aldığı intikam ise insanlık tarihine kara bir leke olarak geçti.

Pearl Harbor saldırısı ve ABD'nin korkunç intikamı

Pearl Harbor Saldırısı, Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri tarafından 7 Aralık 1941 (Japonya saatiyle 8 Aralık 1941) sabahı yapıldı. Saldırıda Hawaii adalarının Oahu adasında bulunan Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askerî üslerine hedef alındı.

Operasyonun amacı, Büyük Okyanus'ta kuvvetle muhtemel olan bir Amerikan askeri müdahalesini önlemekti. Saldırı sonucu 12 Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğradı veya battı. Ayrıca 188 savaş uçağı imha edildi ve 2.403 Amerikan askeri ile 68 sivil öldü.

Öte yandan; Pasifik Filosu'nun üç uçak gemisi, üssün önemli tankerleri, denizaltılar ve fabrika gemileri gibi unsurları limanda değildi. Böylece bu araçlar zarar görmekten kurtuldu.

Pearl Harbor saldırısının sonuçları

Pearl Harbos saldırısı sonucunda Amerika Birleşik Devletleri; Japonya'ya savaş ilan etti. Böylece 2. Dünya Savaşı'na dahil oldu.

ABD'nin bu saldırının intikamı için yaptığı ise insanlık tarihine kara bir leke olarak geçti. Amerikalar, Japonya'nın iki şehrine atom bombası attı. Bombalardan ilki 6 Ağustos 1945'te Hiroşima'ya bırakıldı. Diğeri ise 9 Ağustos 1945'te ise Nagazaki'ye atıldı. Atom bombaları nedeniyle yüz binlerce kişinin öldü. Ayrıca bombanın düştüğü bölgeler yaşanmaz hale geldi.

banner53
YORUM EKLE

banner39