banner39

Şeyh Şamil'in sancağı bulundu

Kafkasya'nın efsane kahramanı Şeyh Şamil'in, Rus Çarlık orduları ile savaşı sırasında kullandığı cihad sancağı bulundu.

Olaylar 06.07.2018, 09:30 04.02.2020, 13:54
Şeyh Şamil'in sancağı bulundu

Kafkasya'nın efsane kahramanı Şeyh Şamil'in, Rus Çarlık orduları ile savaşı sırasında kullandığı ve ölümünün ardından kaybolan cihad sancağı, sanat galericisi Dağhan Özil tarafından Mecidiyeköy'deki bir antikacıda bulundu.

Yıllarca Rus Çarlık ordularıyla yaptığı mücadeleyle dünya harp tarihine adını yazdıran Kafkasya'nın efsanevi kahramanı Şeyh Şamil'in kayıp cihad sancağı İstanbul'da bulundu. Şeyh Şamil'in en küçük oğlu Mehmet Kamil Paşa'nın (1862-1930) İstanbul'da vefatının ardından oğlu Mehmed Said Şamil'e (1901- 1981) intikal eden, ancak onun da vefatından sonra ortadan kaybolan cihad sancağı sanat galericisi Dağhan Özil tarafından Mecidiyeköy'deki bir antikacıda bulunarak satın alındı.

BİR GÜN TELEFON ÇALAR VE

Aile kökeni Dağıstanlı olan Dağhan Özil, sancağın nasıl kaybolduğunu ve kendisine nasıl ulaştığını ise şöyle anlatıyor: "Şeyh Şamil, Çar I. Nikola'ya karşı bütün imkansızlıklara rağmen 35 yıl mücadele ettikten sonra, 1870 yılında maiyetindeki adamları ile birlikte Rusya'dan ayrılarak İstanbul'a uğrar. Sultan Abdülaziz tarafından karşılanarak sarayda misafir edilir. Daha sonra hac farizasını yerine getirmek için Mekke ve Medine'ye gider. Ancak Medine'de vefat eder. Bunun üzerine ailesi İstanbul'a gelir ve kendilerine Beşiktaş'ta bir konak hediye edilir. Şeyh Şamil'e ait olan kıymetli eşyalar da İstanbul'a getirilir. Şeyh Şamil'in en küçük oğlu Mehmet Kamil Paşa'ya (1862-1930) ondan da oğlu Mehmed Said Şamil Bey'e intikal eden sancak Said Şamil'in ölümünün ardından manevi evladı olduğu iddia edilen Babur Avarkan'a geçer. Avarkan ise sancağı antikacı Yılmaz Şentürk'e satar. Bir gün Yılmaz Bey telefonla beni arayıp, Şeyh Şamil'in sancağının elinde olduğunu ve ilgilenip, ilgilenmediğimi sordu. Bu haberi alır almaz, Yılmaz Bey'in Mecidiyeköy'deki dükkanına gittim ve sancağı satın aldım. Benim için sancağın maddi değerinden ziyade manevi değeri önemli. Bu emaneti muhafaza edip, ileri günlerde sergilemek istiyorum.”

KILIÇI VE TÜFEKLERİ KAYIP

Şeyh Şamil'in oğulları Gazi Muhammed ve Ahmed Cemaleddin'in, Seropyan Efendi tarafından pastel boya ile yapılmış portrelerinin de cihad sancağı ile birlikte antikacı Yılmaz Bey'e satıldığını kaydeden Dağhan Özil, "Sancağın yanısıra bu portreleri de satın aldım. Ancak Şeyh Şamil'e, Çar I. Nikola tarafından hediye edilen çok değerli bir kılıç ile tüfekleri hâlâ kayıp" dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?