banner39

Sürgündeki son Osmanlı Bilun Sultan hayatını kaybetti

Osmanlı hanedanının 1924'te sürgün edilişi sonrası Lübnan'a yerleşenlerin son tanığı 1. Abdülmecid'in torunu Bilun Alpan Sultan Beyrut'ta hayatını kaybetti

Olaylar 17.01.2019, 15:46
Sürgündeki son Osmanlı Bilun Sultan hayatını kaybetti

Birinci Abdülmecit soyundan Sintiya Yavuz Alpan Osmanoğlu yaptığı açıklamada halası Bilun Alpan'ın (101) ilerleyen yaşına bağlı sağlık sorunları nedeniyle bugün evinde vefat ettiğini belirtti.

Alpan Sultan'ın yarın öğle veya ikindi vakti düzenlenecek cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlanacağını dile getiren Osmanoğlu, 1918 doğumlu halası Alpan'ın 5 yaşındayken Türkiye'den ayrıldıktan sonra Fransa'ya gittiğini, oradan Kudüs daha sonra da Lübnan'a gelerek 1929'dan beri burada yaşadığını aktardı.

Sürgünü yaşayanlar arasındaki son hanedan üyesi Bilun Alpan'ın yaşam hikayesi 2017 yılında bir belgesel filmiyle anlatılmıştı.

Belgesele göre Bilun Sultan'ın hayat hikayesi şu şekilde:

"Alpan'ın ailesi sürgünden sonra önce Avrupa'ya gider. Sonra tüm hayatlarını geçirdikleri Ortadoğu'ya geri dönerler. Önce Filistin'e daha sonra Lübnan'a geçen hanedanın kadınları 1952, erkekleri ise 1974'te affedilir ve yurda dönmelerine izin verilir. Bilun Alpan 1989'da yerleşmek amacıyla Türkiye'ye geldiğinde, Beyrut'taki evinin iç savaşta yağmalandığını öğrenir. Türkiye'de de hayal kırıklığına uğrayınca bundan sonra asla evinden ayrılmak istemez." 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?