banner39

Tarihte Bugün: ABD askerlerinin Hadisa Katliamı

Irak'ın Hadisa köyünde 2005 yılında Amerikan askerlerince katliam yapıldı

Olaylar 19.11.2020, 08:40
Tarihte Bugün: ABD askerlerinin Hadisa Katliamı

Hadisa katliamı 19 Kasım 2005 tarihinde bir grup Amerikalı askerlerin, aralarında çok sayıda çocuk, kadın ve yaşlılar olan bir grup Iraklı sivili suçsuz yere öldürmeleri olayıdır. 24 sivil hayatını kaybetmiştir.

Hadisa köyündeki olay, 19 Kasım 2005'te, bir Amerikan askerinin devriye gezerken yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu ölümüyle başlamıştı. Askerlerin avukatlarına göre, sivillerin evlerine saklanan direnişçiler ateş açmaya başlamış ve komutanlığın belirlemiş olduğu ateş açma kurallarına uygun bir çatışma çıkmıştı.

Bununla birlikte iddia makamı, ortada direnişçi falan olmadığı ve askerlerin, ölen arkadaşlarının intikamını almak için 3 saat boyunca katliam yaptığı görüşünü savunuyordu; hatta mahalleye yaklaşan bir taksinin içindeki 5 kişiyi de öldürmüşlerdi. Ölenlerden 10'u kadın ve çocuktu.

Katliamla ilgili 2006 yılı sonunda 8 donanma askeri suçlanmıştı. Bunlardan 4'ü olay yerinde bulunuyordu. Suçlanan 3 askerle 2 subay hakkındaki suçlamalar düşmüş, 28 Mart'ta da bir onbaşının işbirliği yaptığı için hakkındaki suçlamalar düşürülmüştü. Grayson'ın aklanması ve Chessani'nin hakkındaki suçlamaların düşürülmesiyle, katliamla ilgili yargılanan yalnızca 1 kişi kaldı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?