banner39

TGTV: 60 Yıl sonra da utanç duyuyoruz

27 Mayıs 1960 askeri darbesi ile Yassıada'daki sözde mahkeme sonrası Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan cuntacıların kararıyla idam edilmesinin üzerinden 60 yıl geçti. TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut,27 Mayıs Darbesi'nin 60. Yıl dönümü dolayısıyla basın bildirisi yayınladı.

Olaylar 27.05.2020, 16:17
TGTV: 60 Yıl sonra da utanç duyuyoruz

 
27 Mayıs 1960 askeri darbesinin zulmüne uğrayan Demokrat Partili 592 siyasetçi, 15 ay boyunca Yassıada'da hücrelerde, zindanlarda tutuldu.

Yassıada'daki sözde mahkeme sonrası Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan cuntacıların kararıyla idam edildi. 

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV ) Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut, 27 Mayıs Darbesi'nin 60. Yıl dönümü dolayısıyla basın bildirisi yayınladı.

Açıklama şu şekilde;

60 YIL SONRA DA UTANÇ DUYUYORUZ!

Bugün, 27 Mayıs 1960 tarihinde, askeri cunta tarafından yapılan kanlı darbenin 60.yılıdır. Bu darbe ile, milletimizin saygınlığı ve insanımızın onuru ayaklar altına alınmış, siyaset kurumu itibarsızlaştırılmış, bir avuç silahlı güç, haksız olarak iktidara el koymuştur.

Kurtuluş savaşı ve sonrasındaki II. Dünya Savaşı’nın bir sonucu olarak yaşanılan, sosyal, ekonomik ve siyasal buhranlara, dünyadaki gelişmelere kapalı “tek partili” yönetim ile çözüm üretilememiş, millet fakru zaruret içine düşürülmüştür.

1946 yılında geçilen çok partili sistem ve 1950 yılında iktidar değişikliği ile milletimiz nefes almış, millet, yeni kurulan Demokrat Parti’ye yönelmiştir.

Tarım, eğitim başta olmak üzere, Menderes hükümetleri önemli adımlar atmış, sanayide hür teşebbüsün önü açılmıştır.

Yurdun dört köşesine yeni üniversiteler kurulmuştur. (1955 yılında Ege Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi, 1956 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve 1957 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi)

1951 yılından başlayarak yurdun birçok yerinde İmam Hatip Okulları açılmış, orta dereceli okullara da din dersleri konulmuş, din eğitiminin öğretmen ihtiyacını karşılamak için 4 yıllık Yüksek İslam Enstitüsü açılmıştır.

1932 yılından itibaren uygulanan Arapça ezan yasağı kaldırılmıştır. Tek parti yönetiminin tarumar ettiği din ve ibadet hayatı, yeniden canlandırılmıştır.

Çok partili sistem ile, millete hizmet ve iktidarı milletten alma prensiplerine alışkın olmayanlar için bir son başlamıştı. Onlar, tarihin karanlık sayfalarında kalarak, unutulmaya mahkûm olacaklardı.

Bugün 60. Yıl dönümü yaşadığımız “27 Mayıs” askeri cunta darbesi, meşruiyetlerini, milletten almadan, silah gücü ile iktidar olmak isteyenlerin, tarihimize sürdükleri kara bir lekenin adıdır.

Darbeciler, toplumun ve devletin kurumları içine yerleştirdikleri fitne odakları vasıtasıyla uyguladıkları, terör, tedhiş, cinayet, yıldırma vb.  yöntemlerle, millete ve siyasete kumpas kurmuşlardır. Vesayetçi akıl, darbe yapmak için, darbe koşullarını da hazırlamıştır.

27 Mayıs 1960 darbecileri, toplumu buhrana düşürmek, müessif hadiseler çıkartmak, kardeş kavgası oluşturmak, siyaseti çaresiz bırakmak gibi yöntemleri uygulayarak milletin emanetini gasp etmişlerdir.

Milletin görev verdiği, cumhurbaşkanına, başbakana, bakanlara, milletvekillerine, belediye başkanlarına görülmemiş bir kin ve nefretle zulmedilmiş, kurulan darbe mahkemeleri ile Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan katledilmiştir. Millete hizmet uğrunda can veren şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz.

27 Mayıs darbesi, zalimliğin ve despotluğun tescillenmiş tarihi vesikasıdır. 60 yıl sonra da utanç duyuyoruz, duymaya da devam edeceğiz.

Darbecileri ve darbe zihniyeti taşıyanları tarihten ders almaya davet ediyoruz. Bu millet bu ülkeyi size teslim etmez, etmedi de.

Bu millet, bu ülkeye, Menderes- Özal-Yazıcıoğlu-Erbakan-Erdoğan çizgisini çekmiştir. Bu çizginin ihlaline izin vermeyecektir.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı olarak, millet iradesine karşı yapılan tüm darbeleri ve buna zemin hazırlayanları, 27 Mayıs darbesi ile merhum Menderes ve arkadaşlarını kurdukları kukla darbe mahkemelerinde haksız ve hukuksuz bir şekilde yargılayıp idam edenleri lanetliyoruz. Milletin başvekili mümtaz şahsiyet merhum Adnan Menderesi ve arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.  

Av. Hamza Akbulut


TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?