Ulusal Ulah Günü'nde Abdülhamid'e vefa

Osmanlı Devleti'nin kendilerini ayrı bir millet olarak tanımasıyla büyük avantajlar sağlayan Kuzey Makedonyalı Ulahlar, İkinci Abdülhamid'in 22 Mayıs 1905 tarihli iradesine atfen 23 Mayıs'ı "Ulusal Ulah Günü" olarak kutluyor.

Olaylar 23.05.2020, 12:26
Ulusal Ulah Günü'nde Abdülhamid'e vefa


Kuzey Makedonya başta olmak üzere bugün Balkanlar ve Doğu Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde yaşayan Ulahlar, 22 Mayıs 1905'de kendilerini ayrı bir millet olarak kabul eden dönemin Osmanlı Padişahı İkinci Abdülhamid'e minnet duymaya devam ediyor.

Romalıların Balkanlar'a yerleşmesiyle Latinleşen Ulahlar, bugün hala kültür ve geleneklerini korumaya çalışıyor.

Osmanlı Devleti'nin kendilerini ayrı bir millet olarak tanımasıyla büyük avantajlar sağlayan Kuzey Makedonyalı Ulahlar, İkinci Abdülhamid'in 22 Mayıs 1905 tarihli iradesine atfen 23 Mayıs'ı "Ulusal Ulah Günü" olarak kutluyor.

- Ulahlar, İkinci Abdülhamit döneminde diğer milletlerle eşitlendi

İkinci Abdülhamit 22 Mayıs 1905'te dönemin en büyük kararnamesini imzaladı ve Ulahların ayrı bir millet olarak tanınmasının önü açıldıv, Ulahlar o dönemde kağıt üzerinde Suriyeliler, Mısırlılar ve Yunanlarla eşit hale geldi.

İkinci Abdülhamit'in kararından sonra ilk kez Ulah Günü 23 Mayıs 1906'da Manastır'da kutlandı.

Kuzey Makedonya'da 9 bine yakın, dünyada ise 4 milyona yakın Ulah yaşadığı düşünülüyor.

- Ulahların Abdülhamid sevgisi

Ulahlar kendilerini ayrı bir millet olarak kabul eden Sultan İkinci Abdülhamid'i tarih boyunca unutmadı.

O dönem Rumeli eyaletinin Manastır iline bağlı Malovişte köyünde doğan Ulahların "milli şairi" Constantin Belemace'nin de Sultan Abdülhamid'e atfen bir marş (Imnul a Sultanlui Abdul Hamid II) kaleme aldığı biliniyor.

İlk kez Manastır'da çıkan Lumina (Aydınlık) isimli dergide 1905 yılında yayımlanan marşta, Belemace Sultan'a övgüler dizip dualar ediyor. Marştan ayrıca Sultan'a uzun ömür dileyen Belemace, Osmanlı Devleti'ni koruması için tanrıya dua ediyor.

- Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'taki Ulahlar

Kuzey Makedonya'da 2002'de yapılan son sayıma göre, ülkedeki Ulah nüfusu yaklaşık 9 bin. Ülke anayasasında "devletin kurucu unsuru" olarak yer alan Ulahlar, eğitimden sanata, medyadan sivil topluma birçok alanda temsil ediliyor.

Ülkedeki devlet televizyonunda (MRT) haftada üç kez yarımşar saat yayın da yapan Ulahlar, radyoda da her gün yarımşar saat program sunuyor.

Arnavutluk'ta da Ulahlar yasa ile tanınan milletler arasında yer alıyor. Arnavutluk İstatistik Kurumunun (INSTAT) 2011 verilerine göre, Ulahların nüfusu 8 bin 266.

Ulahlar, Arnavutluk'ta kendi dillerinde eğitim almanın yanı sıra birçok hakka da sahip.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?