banner39

Viyana Bozgunu ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın idamı

Adı II. Viyana Kuşatması ile özdeşleşen Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Viyana hazinelerini yağmadan korumak isterken yenilginin önünü açtı. Sonuç olarak idam edildi.

Olaylar 25.12.2020, 09:03 25.12.2020, 10:20
Viyana Bozgunu ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın idamı

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Osmanlı padişahı Avcı Mehmet saltanatı sırasında 3 Kasım 1676 - 15 Aralık 1683 tarihleri arasında yedi yıl bir ay on iki gün sadrazamlık yaptı. 1672-1676 Osmanlı-Lehistan Savaşı ve 1676-1681 Osmanlı-Rus Savaşında kazandığı başarılara rağmen, II. Viyana Kuşatması'nın hüsranla sonuçlanması üzerine idam edildi.

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Avusturya seferine çıktıktan sonra diğer önde gelen paşalarla savaş divanı kurup Yanıkkale (bugün Macaristan sınırları içinde kalan Győr-Moson-Sopron şehri) mi yoksa Viyana üzerine mi gidilmesini tartıştı. Birçok paşanın bu sene Yanıkkale'nin alınıp seneye daha iyi hazırlanılarak Viyana'nın üzerine gidilmesi fikrine karşı Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Viyana üzerine gidilmesine karar verdi ve bunun üzerine Osmanlı ordusu Viyana'yı kuşatma altına aldı.

İdam edilmesi

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın amacı şehri vire (teslim) ile ele geçirmek ve böylece yeniçerilerin şehri yağmalamalarını önleyerek Viyana hazinelerini korumak idi. Böylece kuşatma uzadı. Bu da Polonya kralı Jan Sobieski komutasındaki 100.000 kişilik Lehistan ordusunun vakit kazanarak Viyana'nın imdadına yetişmesine sebep oldu. Haçlı ordusunun Viyana önlerine gelmesi üzerine askerleri siperlerden çıkararak kuşatmayı kaldıran sadrazam, savaş pozisyonu aldı. Haçlıların ilk saldırısı üzerine Osmanlı hatları yarıldı.

Bunun üzerine sadrazam ordunun tüm ağırlıklarını geride bırakarak Belgrad'a çekildi. Viyana bozgunu üzerine Sultan IV. Mehmet bir hatt-ı şerifle kapıcılar kahyasını Belgrad'a göndererek Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'yı idam ettirdi.

İdam edilmesi yanlıştı diyenler var

Bazı tarihçiler, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın idam edilmesini Osmanlı adına büyük bir hata olarak görmektedi.

banner53
Yorumlar (1)
mustafa kendir 8 ay önce
neden?
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?