banner39

banner35

1 Mayıs'tan itibaren Özbekistan'ın tıp kurumlarında geleneksel tıp odaları açılacak

Özbekistan'da 1 Mayıs 2020'den itibaren Abu Ali ibn Sino adını taşıyan halk sağlığı okullarında geleneksel tıbbın geliştirilmesi için bölgesel merkezler oluşturulacak.

Orta Asya 13.04.2020, 16:06
1 Mayıs'tan itibaren Özbekistan'ın tıp kurumlarında geleneksel tıp odaları açılacak

1 Mayıs'tan itibaren Özbekistan'da, geleneksel tıp odaları her düzeydeki devlet çok disiplinli tıp kurumlarında ve özel tıbbi kuruluşlarda açılacak.

Bu, 10 Nisan'da ülkedeki geleneksel tıbbın geliştirilmesi için ek önlemler üzerine imzalanan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in kararnamesinde öngörülmüştür.

Belgeye göre, 1 Mayıs 2020'den itibaren, geleneksel tıp için bir Cumhuriyetçi bilimsel ve pratik merkezin yanı sıra tıp üniversitelerinde ve Abu Ali ibn Sino adını taşıyan halk sağlığı okullarında geleneksel tıbbın geliştirilmesi için bölgesel merkezler oluşturulacak.

Cumhuriyet Merkezi, geleneksel tıp alanında önde gelen bir kurumdur ve Taşkent Tıp Akademisi'nin multidisipliner kliniği, alandaki uzmanların eğitimi, yeniden eğitilmesi ve ileri eğitimi için klinik bir temel oluşturmaktadır.

Bölgesel merkezlere, popüler tıbbi bitkilerin yetiştirilmesi ve hasat edilmesi ve geleneksel tıp alanında araştırma yapılması için mini plantasyonların oluşturulacağı 1 hektarlık bir alana sahip tarım arazileri verilecektir. Yenilikçi Gelişimi ve Yenilikçi Fikirleri Destekleme Fonu, bölgesel merkezlerde modern bilimsel laboratuvarların oluşturulmasını finanse edecek ve gerekli ekipman, teknoloji ve diğer kaynaklarla donatacaktır.

1 Mayıs'tan itibaren, devletin her kademesinden çok disiplinli tıp kurumlarında ve özel tıp kuruluşlarında geleneksel tıp dolapları açılacaktır. Devlet kurumlarında, bunun için belirlenen toplam sağlık personeli içinde bir tam zamanlı birim tahsis edilmektedir,

Kaynak: centralasia

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?