banner39

banner35

70 yaşındaki Tacik dede üniversiteye başladı

Lise mezunu bir öğretmen olan Tacikistanlı Gulamheyder İskendarov, filoloji bölümünde yükseköğrenime başladı, derslerinin iyi olduğu belirten Tacik dede 'rüşvet vermeden' derslerini geçebiliyor

Orta Asya 16.01.2015, 14:04 16.01.2015, 14:13
70 yaşındaki Tacik dede üniversiteye başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’ın Hatlon şehrinde yaşayan 70 yaşındaki Gulamheyder İskendarov üniversiteye başlayarak ilk defa yükseköğrenim talebesi oldu. İskenderov, Kurgantepe Üniversitesi filoloji bölümüne kaydını yaptırdı.

İskenderov, daha önce pedagoji, tarım ve teknoloji meslek liselerinden mezun olmuş ve kendi köyünde ilkokul öğretmeni olarak çalışmıştı. Emeklilik maaşı olarak 300 dolara yakın bir ücret alıyor.

Birkaç sene önce hanimi vefat eden ve çocukları evlendikten sonra yalnız kalan İskenderov, yeniden okumaya karar verdi.

İskenderov, okuldan çok memnun olduğunu şu sözlerle ifade ediyor: “Sınıf arkadaşlarım bana saygı gösteriyorlar. Ancak bana amca diyerek mi yoksa ismimle mi hitap edecekleri konusunda kararsız kalıyorlar.”

Derslerinde başarılı olduğunu ifade eden İskenderov, hocalarının kendisinden rüşvet istemediğini “Başka talebelerden rüşvet talep eden öğretmenler bana bunu yapamıyorlar. Çünkü ben dersimi iyi çalışıyorum ve kendi çabamla sınavlarda başaralı oluyorum” sözleriyle belirtiyor.

Gulamheyder amca filoloji bölümünden mezun olduktan sonra hukuk fakültesinde eğitime devam etmek istiyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?